Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Дендропарк "Олександрія", м. Біла Церква
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Дендропарк
Середа, 27 Березня 2019

Меню

Новини Культури >  Каштани Києва

 

 

Євген Скибін, гід-перекладач "Першого ексукрсійного бюро"

 Розкішні каштани з білими і рожевими свічками вже давно стали для киян та гостей нашого міста художнім і музичним символом Києва.  Прекрасна лірична музика і незвичайна поезія видатних представників культури і мистецтва України - композитора П. Майбороди та поета А. Малишка злилися в «Київському вальсі», який починається відомими словами: «знову цвітуть каштани ... http://www.youtube.com/watch?v=0-Yfx754vTM

Пора цвітіння каштанів означає прихід справжньої «буйної» весни, коли столиця буквально потопає в зелені. У той же час, цей період збігається з найяскравішим весняним святом - «днем Києва», який відзначається в завершальні вихідні дні травня.

Така кількість квітучих каштанів навряд чи побачиш в якому-небудь іншому місті Європи чи світу. За оцінкою КП «Київзеленбуд» в нашому місті налічується близько 1 млн каштанових дерев, які в кінці осені втрачають більше 30 тисяч тонн плодів! 

Не випадково стилізована гілка каштана стала в середині 20 століття основним елементом герба Києва. 

Напевно, цікаво буде здійснити  короткий екскурс в історію гербів Києва:

Після здобуття Києвом Магдебурзького права в XV столітті магістратська печатка зображала руку з луком, що символізувало основний вид зброї захисту від нападу зовнішніх ворогів. Це був перший відомий історикам герб нашого міста.

   У кінці XVIII століття за наказом Катерини II місто отримало новий територіальний герб - зображення Архангела Михаїла. Тенденція заміни старих міських гербів на територіальні була характерна для України катерининських часів.

 У 1918р була спроба поєднати в проекті нового герба Києва обидва символи разом з тризубом. Але, вже у наступному 1919р усі «контрреволюційні» герби були скасовані більшовиками.

У 1969р Київ знову отримав новий герб: щит слов'янської форми; зверху серп і молот, унизу - медаль «Золота зірка» Героя Радянського Союзу (Київ має статус міста-героя); на червоно-блакитному полі щита (колір прапора УРСР) зверху - напис «Київ»; в центрі містилося стилізоване зображення квітучої гілки каштана (при цьому листя і квітка мали чітко упорядковану форму), перерізане зображенням старовинної емблеми Києва - лука.

У 1995р рішенням Київради місто повернувся до дореволюційного герба - зображення архангела Михаїла, але вже в зміненому варіанті.

 
Бульвар Шевченко з пірамідальними  тополями

Ну, а тепер повернемось до нашої основної теми київських каштанів, які залишаються для киян, як і колись, одним з основних символів нашого міста.

Насправді каштан став найпоширенішим «київським» деревом відносно недавно. Існує декілька версій появи каштанів у Києві, так як батьківщиною цього дерева є Балкани, а у нас воно просто добре прижилося.

Згідно міської легенди, саме каштанами було засаджене Бульварне шосе або Бібіковський бульвар (нинішній бульвар Шевченка) в 1842г напередодні чергового приїзду до Києва царя Миколи I, який опікувався Університетом Святого Володимира (сьогодні - Київський Національний Університет ім. Т. Шевченка). Саджанці цього екзотичного дерева були привезені з Балкан генерал-губернатором Києва паном Бібіковим.

 Але, Миколу I, що проїжджав по Бульварному шосе зі своєю свитою, не дуже вразили зелені насадження бульвару. Імператор побажав, нібито, бачити замість неоформлених саджанців стрункі пірамідальні тополі. За ніч усі каштани були викорчувані і на їх місці посаджені тополі. Проте, городяни не дали загинути викинутим дивовижним деревам і посадили їх у своїх дворах. 

Кліматичні умови і грунт виявилися сприятливими для цієї невибагливої рослини, і каштанові дерева росли вже в багатьох садах і парках, а також прикрашали міські вулиці та сквери. Вони стали для киян настільки звичними і рідними, що багато хто впевнений у тому, що вони завжди тут росли.

 Деякі джерела, як, наприклад, «Історія міста Києва» (1799-1800рр), свідчать про те, що каштани з'явилися у нас ще в XVII-XVIII століттях. Каштани прикрашали присадибні двори київських монастирів, сади міських вілл багатих киян.

Сьогодні каштани можна побачити практично на кожній вулиці Києва. А ось перша каштанова алея з'явилася в 40-х роках XIX століття в самому центрі міста, а, саме, на території старого ботанічного саду імені Фоміна, який знаходиться за будівлею Національного Університету ім. Т.Шевченка. Більша частина каштанів тут вже у віці понад 150 років. Але вони ще не найстаріші.

вул. Горького  Герб Києва  радянських часів

Історики припускають, що вік деяких каштанових дерев на території Києво-Печерської лаври може обчислюватися навіть трьома сотнями років.

Але це ще не межа. Відомо, що біля Свято-Троїцького монастиря (Китаївська пустинь) росте велетенський каштан, посаджений самим митрополитом Петром Симеоновичем  Могилою - видатним релігійним просвітителем, засновником «Києво-братської школи», котра стала з часом першою в Росії академією європейського зразка. Посадженому ним каштану імовірно понад 350 років. 

 У 60-70-х роках минулого сторіччя кияни активно брали участь в «озелененні» своїх дворів та скверів в центральній частині міста під час так званих «суботників», висаджуючи переважно саджанці каштанів. Ці напрочуд красиві, казкові дерева прекрасно акліматизувалися, знайшли тут свою другу батьківщину і створили особливу, характерну лише для Києва атмосферу.

 Сьогодні кияни можуть пишатися тим, що їх рідне місто вважається одним з найзеленіших в Європі - співвідношення площі зелених насаджень до загальної площі міста становить близько 65%! Дуже хочеться, щоб ці показники не змінювалися в зворотному порядку, бо  останнім часом спостерігається тенденція інтенсивної забудови центральної частини міста. На жаль, багато будівельні майданчики з'являються і в межах зеленої зони, знищуючи як каштани, так і інші види дерев.

 Протягом останніх декількох років спостерігається дивна поведінка каштанів - у вересні, а іноді і в жовтні деякі з них переживають весняне цвітіння. Це явище пояснюється глобальним потеплінням і проблематичною екологією в місті. Як правило, це стосується тих дерев, які ростуть уздовж доріг: температура повітря тут завжди вища, ніж у парках, вологість нижче, а деякі гази діють як стимулятори росту. Це цвітіння не дає плодів, швидко засихає і дерево переходить у стан спокою. Це одне з пояснень даного аномального явища.


Відцвіли каштани і закидали Київ безліччю коричневих блискучих кульок в зеленій колючій шкаралупі, котрі діти і дорослі охоче збирають і приносять додому, як знак збіглого літа ... А з приходом весни наше прекрасне місто знову оживає пишним біло-рожевим цвітом каштанів, тішачи нас, киян, і численних гостей, що приїжджають в цей найчудовіший період часу.

Осінне звітіння каштанів  Бронзовій  каштан в Маріїнському парку

Приїжджайте і Ви до нас навесні, аби самим насолодитися неповторною і святковою красою квітучих каштанів - неминущого символу Києва!

  

Жовтень  2012.