Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Бережани, панорама старого міста з Троїцьким собором 18 ст. та костелом Різдва Богородиці 16 ст. Тернопільська область.
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Бережани, панорама старого міста з Троїцьким собором 18 ст. та костелом Різдва Богородиці 16 ст. Тернопільська область.
Четверг, 08 Грудня 2022

Меню

Новини Культури > Держа́вний Герб Украї́ни

 

Пам´ятник князю Володимиру  Великому (1853 р.)

 Євген Скибін, гід-перекладач "Першого ексукрсійного бюро"    

 Держа́вний Герб Украї́ни — герб держави Україна, один із чотирьох її офіційних символів поряд з прапором, гі́мном і Конституцією. Складається з Малого і Великого гербів. Наразі використовується лише Малий, що був затверджений 19 лютого 1992 року. Великий герб України існує у вигляді законопроекту.  Центральною геральдичною фігурою обох гербів є тризуб Володимира І Святого, великого князя київського, володаря Русі. Окрім цього, згідно з Конституцією України, елементом Великого герба мусить бути герб Війська Запорозького.  

 З найдавніших часів тризуб шанується як магічний знак, свого роду оберіг. Це зображення археологи зустрічали у багатьох пам'ятках культури, датованих першими століттями нашої ери. Відомий серед народів Сходу і Середземномор'я з найдавніших часів, на українських землях з II ст. Існує до 30 теорій походження і значення тризуба (сокіл, якір, символ триєдинства світу тощо).  Найімовірніші з них – це стилізоване зображення сокола, що падає на здобич – родового  знаку руських князів Рюриковичів часів Київської Русі. 

На території України знайдено наскальні зображення тризуба, датовані IV-III тис. до н.е.  В епоху Трипільської культури бачимо його у вигляді  рельєфних  оздоблень і зображень  на керамічних горщиках.  Тризуб був відомим в Ольвії,  Боспорському царстві, Урарту, Ірані, Індії, його зображення використовували представники  крито-минойської культури (ІІІ-ІІ тис. до н.е.), гети (ІІІ-І тис. до н.е.), сармати, царські скіфи, руські князі.   

 Тризуб символізував розділ Всесвіту  на небесне, земне і потойбічне, єдність Божественного, Батьківського й Материнського – священних начал, трьох природних стихій  - повітря, води і землі.  Він був знаком влади, символом племені, яке стало пізніше складовою частиною українського народу.  

 Посли київського князя Ігоря (912—945 рр.) при укладанні договору з візантійцями мали свої печатки з тризубами. За часів Київської Русі тризуб стає великокняжим знаком  - його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах, зброї, медальйонах, в рукописах. На багатьох золотих та срібних монетах, перснях та пломбах князя Володимира І Великого та його нащадків зображували тризуб. 

Бронзовий барельєф  "Хрещення Киян"

 Поширений у всіх князівствах Київської держави протягом кількох століть Тризуб  зазнавав змін, але зберігав свою первісну «Володимирську» структуру. До теперішнього часу  знайдено  біля 200 різновидів Тризуба. Його використовували також як символічний і релігійний знак в українському фольклорі та церковній геральдиці.     

 І сьогодні Тризуб використовує Україна, так як вона є  геополітичною та Духовною спадкоємицею Київської Русі. Київ був і залишається  своєрідним духовним центром  християн Святої Русі.      

Великий завойовник князь Володимир був, як і його батько Святослав Ігорович, вождем незалежного і войовничого народу  - русичів.  Їх язичницьким символом був Тризуб – це незаперечний факт! 

Спроби хрестити Русь були ще при княгині Ользі (бабуся князя Володимира).  Також відомі факти , що християни були на Русі  ще до хрещення нашого народу Володимиром в 988 році. Володимир хрестив Русь  по «Візантійському» обряду, розуміючи, що вже старі язичницькі боги не допоможуть йому утримати владу і тісні зв'язки,  що і підштовхнуло  саме до такого   вибору.

 

   «Тризуб» князя Володимира Великого

 Фрагмент настінного розпису                  Десятинної церкви                         

Серебряник Володимира. Лицьовий  та зворотьній  бік. 

 

 Великий герб (Автор В. Кричевський, 1918)

 Що стосується останньої версії  свого герба, то Володимир просто додав паличку до середньої лінії Тризуба і він вийшов з хрестом.  

 З Великим гербом України не можуть визначитись  до сих пір. Як у 1917 р. було багато версій герба, так і зараз, після 20 років незалежності, ще не прийнятий  Великий герб. 

Після лютневої революції  в Росії питання про кольори прапору було вирішено доволі швидко. З гербом справа була дещо складніша. У двох значних  масових маніфестаціях, що відбулися в березні 1917 року в Києві, можна було бачити  декілька гербів, котрі учасники ходи намагалися представити в якості символа України: жовтий лев на блакитному  фоні, комбінований герб з левом і архангелом, козак з мушкетом, золотий одноголовий орел на синьому фоні і навіть турецький півмісяць із зірками та хрестом  над ним. 

У зв’язку з цим голова Центральної Ради, найвидатніший український історик М.С. Грушевський (він же перший президент Української Народної Республіки) виступив 16 вересня 1917 року зі спеціальною статтею в газеті «Народна воля». Він зазначив, що постійного герба Україна ніколи не мала. До числа символів,  спроможних виступити в цій ролі, найбільш  підходящими  він виділяв Тризуб часів Київської Русі, лук чи арбалет, відомий з київських печаток  XVII—XVIII віків, також козака з мушкетом, якого зображали на печатках Війська Запорізького. 


В грудні 1917 року затверджується  зразок першого державного кредитного білету із зображенням Тризуба Володимира. Так, де-факто, зображення Тризуба  вперше увійшло в офіційні документи Української республіки. 

Малий герб  (Автор В. Кричевський, 1918)

 18 січня 1918 року було прийнято проект військово-морського прапору України, на синій смузі якого містився золотого кольору Тризуб з хрестом, розташований на верхній середній його частині. Так Тризуб,  не будучи затверджений як державний герб, вдруге з'явився як офіційний символ, що і вирішило все. Після цього, 12 лютого 1918 року Рада Міністрів прийняла  рішення внести в Раду закон про затвердження  державним гербом України «прийнятого морським флотом герба Володимира Великого (без хреста)».  1 березня того ж року в місті Коростені  Рада  затвердила цей герб. ( В Коростені, бо в Києві була встановлена Радянська влада.) 


 

 

 

Сучасний Герб України 

 

Постановою Верховної Ради України про «Державний герб України» від 19 лютого 1992 року  затверджено Тризуб  в якості герба України,  вважаючи його головним елементом Великого герба України.  

Малий Герб України        Великий Герб України (проект)    

 Проект Великого Державного Герба  України  являє собою  синій щит із золотистим знаком князівства Володимира (Тризуб), з боків щитоносці:  справа – козак з мушкетом (герб Війська Запорізького), зліва – коронований лев (герб Галицько-Волинської держави), над щитом - князівський вінець, під щитом – переплетені з гроном калини колосся пшениці і синьо-жовта стрічка. 

У статті використано інформацію урядового порталу kmu.gov.ua, Вікіпедія та інших джерел.