Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Мініатюри з Родзивиллівського літопису прибл.XIIIст.
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Мініатюри з Родзивиллівського літопису прибл.XIIIст.
Середа, 05 Жовтня 2022

Меню

Новини Культури > Пейзажна алея – унікальна територія історичного Києва, улюблене місце відпочинку киян та гостей нашого міста, центр оригінального ландшафтного дизайну.

  

Вигляд з  висоти історичного Верхнього міста

  Євген Скибін, гід-перекладач "Першого ексукрсійного бюро", киянин.    

  Пейзажна алея – добре, яскраве, «казкове» місце в історичному центрі Києва, де   насолоджуєшся привітною атмосферою дитячого свята та відчуваєш поруч таємничість і велич древнього граду, де дорослому хочеться на деякий час відчути себе дитиною в світі прочитаних в дитинстві казок… 

 Пейзажна алея вже давно стала одним з найпривабливіших місць нашого міста, особливо за останні кілька років, відколи тут з’явився «казковий» Дитячий сквер, створений за проектом відомого молодого художника і скульптора , корінного киянина Костянтина Скретуцького..

На початку 1980-х років Пейзажну алею було прокладено по лінії знесених оборонних валів  Верхнього міста Х-ХІІІ  віків над урочищем Гончари згідно проекту, розробленому архітектором Авраамом Мілецьким.  Візуальо вона являє собою автомобільно-пішохідну доріжку, що повторює трасу валу. Починається вона від оглядового майданчика  біля Національного музею історії України і завершується між будинками № 36 і 40 по вул. Великій Житомирській. 

 
Закохані зебри

 

 Створення алеї мало певну мету – можливість огляду панорами Подолу та Дніпра з висоти історичного Верхнього міста. Пейзажна алея проектувалась як частина великого комплексу архітектурно-історичного заповідника «Стародавній Київ». Він передбачав благоустрій київських гір: Старокиївської, Детинки, Замкової, Уздихальниці, схилів стародавнього Копирева кінця. Планувалось створити Археологічний музей просто неба, музей народних ремесел, будівництво будівлі Інституту археології АН України, здійснити реконструкцію древньої вулиці Києва – Андріївського узвозу. На жаль, цей масштабний проект не було здійснено. Реалізовано лише створення «Пейзажної алеї».

В історичному центрі стародавнього міста збереглися масиви листяного лісу і лучно-степових комплексів, що характерні для Києва Х-ХІІІ сторіччя. Тут зустрічаються рідкісні рослини, які включені в перелік флори , що підлягає охороні чи занесенню в Червону книгу України: ясен високий, клен американський, клен гостролистий, в’яз гладкий, липа серцелиста  та інші. Схили Старокиївської гори та прилеглі, вільні від забудови, території зберегли свої первісні обриси і ландшафт, що є унікальним для сучасного мегаполісу. До того ж, Старокиївська гора має надзвичайно важливе історичне значення, адже в часи Київської Русі саме на ній було зосереджене суспільно-політичне життя міста.                                                          Завдяки зусиллям киян, а саме мешканцям навколишніх будинків, в листопаді 2008 року на Пейзажній алеї було відкрито Дитячий сквер. Як було вище згадано, автором «казкового»  проекту  цього скверу став  істинний киянин та патріот свого міста скульптор Костянтин  Скретуцький.  Він прикрасив своїми простими і дивовижними роботами багато вулиць Києва, такими , як персонаж мультфільму «Їжачок в тумані» на Рейтарській вулиці, Віслючок  у провулку Рильського, Кіт з одноразових виделок на дереві в сквері біля Золотих воріт, скульптура дівчинки-канатоходки в одному з дворів на вулиці Костьольній,  літаюча Корова та багато інших. Яскравим прикладом його творчості є, безумовно, витвори на Пейзажній алеї. Площа алеї 1,48 га.  

Чого тут тільки не побачиш: тридцятиметрову кішку-сороконіжку,  фонтан-слона,  велетенських горобців, закоханих зебр, величезного зайця т а інші фантастичні істоти, різні дизайнерські лавочки у формі кролика, ворони, кота.  Навіть сміттєві урни не залишились без уваги – вони виконані у вигляді  гральних  костей-кубиків.

 В 2010 році дитячий парк було розширено площадкою «Аліса в країні чудес». За мотивами одноіменного твору створені дитячі гірки з улюбленими персонажами дітлахів – чарівними кроликом, гусеницею, котом. 

Кролик, гусениця та и кіт Царевна на горошині

Як відомо, на роботи по благоустрою скверу було витрачено близько  мільйона гривень, причому близько 15% цієї суми зібрали мешканці навколишніх будинків,  а решту коштів інвестували спонсори. Цікаво, що ніякі державні або міські фінанси  не були задіяні на підтримку цього проекту. 

Фонтан Слоник

І це не дивно.  Ряд громадських організацій заявляли ще у 2007 році, що через будівництво 7-поверхового будинку для співробітників МЗС на розі Пейзажної алеї та Десятинного провулку сквер може бути знесений.

 В січні 2008 року забудовник намагався поставити навкруги ділянки на Пейзажній алеї бетонний паркан, проте місцеві жителі та активісти заблокували проїзд техніки та змусили забудовників залишити ділянки. Таким чином, акції протесту ініціювали облаштування дитячого скверу на Пейзажній алеї.

 Кішка - сороконіжка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Але, тим не менш, «баталії» навколо вже облаштованої Пейзажної алеї продовжувались аж до початку 2012 року. Лише дякуючи активності городян, громадським організаціям, ЗМІ, окремим депутатам міської влади і ВР, постійна комісія Київради з питань екологічної політики підтримала проект рішення про створення комплексного пам’ятника природи місцевого значення з назвою «Літописні гори». 


Територія «Літописні гори» охопить схили  Старокиївської гори від Андріївського узвозу уздовж Пейзажної алеї і гори Детинки до вул. Гончарної і складе площу порядку 3,87 га. Оголошення цієї території пам’ятником природи збереже від забудови сквер на Пейзажній алеї.  

 5 квітня 2012 року Київрада оголосила Пейзажну алею комплексним пам’ятником природи місцевого значення. Це рішення стало перемогою всіх киян, які відстоювали право на існування дивовижного сквера.  Основною метою рішення є захист даної території від несанкціонованої забудови, збереження існуючих на ній зелених насаджень та архітектурних об’єктів Пейзажної алеї.  

Пропонуємо гостям нашого чудового міста обов’язково відвідати Пейзажну алею і перейнятися красою тутешньої природи у поєднанні зі справжнім мистецтвом!  

 

Червень 2012.