Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Театр «Соловцов» (нині Театр ім. І. Франка). Початок ХХ ст. Київ
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Театр «Соловцов» (нині Театр ім. І. Франка). Початок ХХ ст. Київ
Вівторок, 16 Серпня 2022

Меню

Новини Культури > Ширяюча над кручами

Андріївська церква — один із головних символів Києва

Михайло ГАВРИЛЕНКО, журналіст.
Спеціально для «Першого екскурсійного бюро»

Андріївська церква ширяє над Київськими кручами, як витончена фарфорова іграшка. Як багато в ній від чудового, грайливого, життєлюбного XVIII-го століття, від епохи веселої «цариці Єлизавет», від легкої пишноти Растреллі! О, як умів великий архітектурний чарівник вичавлювати з бароко буквально музичне звучання! Андріївська церква ніби співає високу, гармонійну ноту в сонаті Київських храмів. Вона — один із головних символів Києва, вона оповита великою кількістю легенд і переказів — і перша з них стосується апостола Андрія, який ніби-то саме на цій горі поставив свій достопам'ятний хрест.

Святе місце Андрієве

Чи приходив сюди вірний учень Христа, чи стояв він на цій горі, споглядаючи далекі і зовсім відмінні від рідної Палестини північні землі — ми ніколи не дізнаємося. Але легенда про апостола давно стала частиною київського фольклору. На цьому місці повинно було щось стояти — і тому, що святе місце порожнім не буває, і тому, що Київ, з його вибагливим гірським рельєфом, буквально закликає архітекторів розкрити свій геній. Не всі витримують це випробування, і на тутешніх кручах продовжує зводитися таке... Втім, це не про Растреллі — геній великого італійця, який став головним російським архітектором XVIII століття, розкрився у проекті Андріївського храму в повному обсязі — притому, що сам архітектор у Києві навіть не побував. Але все будувалося за його кресленнями: храм мав стати імператорським, палацовим, персональною церквою Єлизавети Петрівни.

Бартоломео Франческо Растреллі

Місце, де стоїть церква, було заселене одночасно з іншими навколишніми горами ще в праісторичні часи. На вершині гори — на Перуновому пагорбі — стояв дерев'яний слов'янський язичницький ідол бог Перун, оточений іншими богами. Навпроти, по той бік Андріївського узвозу, — Старокиївське городище, пагорб, із якого починалося місто, місце князівських палаців і першого російського храму — Десятинної церкви. Андріївська гора в ті часи теж не стояла пусткою — на ній звели монастир, щоб «прикрити» місце колишнього язичницького пантеону. Монастир не пережив монгольського нашестя — і аж до кінця XVII століття пагорб тоне у темряві історії. Розсіюється вона тільки в 1690 році, коли ми дізнаємося про будівництво на цій горі дерев'яного храму, який відзначає місце колишнього монастиря.

Волею дочки Петра

Володарка Російської імперії і дружина простого українського козака Єлизавета Петрівна прибула до Києва у вересні 1744 року. Чоловік влаштував їй ознайомчий тур рідним краєм — і вразлива натура молодої правительки, вже підготовлена розповідями «друга сердешного», назавжди запалала любов'ю до Києва. Давалася взнаки і «богомільна» слава міста — імператриця була дуже побожною, так що у Києві побачила вона майже ідеальне місце для можливої південної столиці імперії. Тут вона повеліла закласти собі резиденцію і вибудувати імператорську церкву. Так з'явилися Маріїнський палац та Андріївська церква. Проекти обох споруд замовили Растреллі, а роботами на місці керував архітектор Іван Мічурін, якого можна вважати співавтором цих проектів.

Андріївська церква, ХІХ століття

Складна геологічна будова пагорба, насиченого підземними джерелами, призвела, по-перше, до відмови від будівництва дзвіниці, і, по-друге — до «упаковки» фундаменту храму в двоповерховий будинок-стилобат, що виходить на Андріївський узвіз. Сам храм досягає висоти 47 метрів, але за рахунок знаходження на пагорбі (ще 87 метрів) здається вищим. Висота стилобату — 15 метрів. Його вінчає паперть, оточена балюстрадою. Найбільше паперть ця відома киянам і гостям міста як чудовий оглядовий майданчик. Краєвидами з нього захоплювалися і Гоголь, і Шевченко, і Пушкін, і Нечуй-Левицький. І ми згодні з ними: панорама на Дніпро, Поділ і навколишні пагорби і понині відкривається чудова, а що вже говорити про попередні століття, коли не було багатоповерхової забудови?

Шедевр «високого» бароко

Фасад однокупольного храму із п'ятибанним закінченням прикрашають колони, пілястри, багате ліплення. Круглі вікна-люкарни обрамляє розкішний ліпний орнамент, на фронтонах розміщено чавунні картуші з монограмою імператриці. Усередині храм перекривається одним великим куполом діаметром 10 метрів. Однак зовні це п'ятиверхий храм: чотири малі баньки поставлено на контрфорси, що розміщені по діагоналі споруди. Силует церкви побудований на контрасті між масивним центральним куполом та вишуканими наріжними банями.

Інтер’єр храму

Інтер'єр Андріївської церкви розписали у 1750-х роках. Іконостас, кафедру і надпрестольний покрив спроектував власноруч Растреллі. Він спроектував макет іконостасу в натуральну величину, після чого різьблення по дереву виконували вже місцеві майстри — Йосип Домаш, Христофор Орейдах, Андрій Карловський, Матвій Мантуров. Монтуванням іконостасу в Києві керував майстер Йоганн Грот. За іконостасом у вівтарі міститься надпрестольна сінь на витих позолочених колонках, прикрашених гірляндами квітів. Картини для іконостасу Андріївської церкви написали російські художники Іван Вишняков і Олексій Антропов, поряд із низкою українських майстрів. Весь живопис виконаний у дусі XVIII століття — це швидше картини на релігійну тематику, ніж ікони. Антропов увічнив своє авторство на одній із картин — «Успіння».

Храм високий, просторий, завжди наповнений світлом, незважаючи на не дуже великі розміри. Він цілком пройнятий духом європейського бароко — іноземні гості помічають величезну схожість із католицькими храмами того ж періоду. Мало того — навіть вівтарний образ «Таємної вечері» пензля Антропова довгий час приписували самому... Леонардо да Вінчі. Абсолютно по-європейськи виглядає і кафедра-амвон ліворуч головного входу. Його часто називають «імператрициною ложею», але насправді Єлизавета, враховуючи розмір тодішніх фіжм і кринолінів, навряд чи змогла б піднятися на неї. Для государині було призначено місце під балдахіном з іншого боку храму.

У XIX столітті на західних стінах трансепту з'явилися два історичних полотна — «Вибір віри князем Володимиром» невідомого автора і «Проповідь апостола Андрія» художника Платона Бориспольця. Вони виконані в манері класицизму і ніяк не порушують загальне шаленство розкоші растреллівсько-антроповського інтер'єру.

Єлизавета так і не побачила храм добудованим. В останні роки свого життя вона вже не виїжджала далеко з Петербурга. Храм освятили лише в 1767-му, але він так і стояв у занедбаному стані, тим більше, що штатного причту у нього не було, так як храм вважався підлеглим придворному відомству, а Катерина Київ не особливо поважала, та й до будівель своєї попередниці ставилася прохолодно. Вже через десяток років вода з підземного джерела порушила фундамент, будівля почала руйнуватися, через дірки в даху просочувався дощ і сніг, птахи розбивали скло і вили всередині церкви гнізда. Так минуло понад 30 років, і дивно, що церква за ці десятиліття нехтування зовсім не обвалилася. Все-таки Мічурін знав свою справу.

Перипетії дев'ятнадцятого століття

Тільки у кінці XVIII століття, в 1797 році, був проведений ремонт храму. Він знову став предметом уваги царських осіб — і в 1844 році тут будують чавунні сходи на паперть, що збереглися до наших днів, а в 1867-му церква отримала царські дари — ікону Христа Спасителя, на звороті якої було вигравіювано, що це дар Олександра ІІ, Євангеліє і невеликий ковчег із частинкою мощів самого апостола Андрія.

Але ці реліквії не врятували храм від удару блискавки в 1881 році, після чого спотворилися пропорції центрального купола. Ще одна реставрація в 1900-му році надала церкві колишнього вигляду. У 1915 році після чергових зсувів будівля церкви знову дала тріщини, які були ліквідовані тільки після капітального ремонту дренажної системи пагорба в 1926-му.

У середині XIX століття велику роль у долі храму зіграв церковний письменник, меценат, археолог і просвітитель Андрій Муравйов. Він придбав садибу біля Андріївської церкви і почав активну діяльність із дослідження Київської старовини, так само як і боротьбу за моральну чистоту околиць — на Андріївському узвозі тоді функціонувала низка будинків терпимості. Таке сусідство зі святим храмом явно турбувало і священнослужителів, і Муравйова — тому останній домігся переведення веселих закладів на, що стала згодом завдяки Купріну, легендарну Ямську вулицю.

П. Борисполець «Проповідь апостола Андрія», 1847. Полотно. Олія
Фрагмент інтер’єру

Муравйов не тільки власним коштом оплатив чергову реставрацію храму, не чекаючи грошей із «центру», але й відкрив у стилобаті ще один храм — на честь Сергія Радонезького. Після своєї смерті в 1874 році його було у цій церкві і поховано. Його надгробна плита збереглася до наших днів. Муравйов став єдиною людиною, похованою в Андріївській церкві.

Потрапив храм і до хроніки чудернацьких пригод. 1 квітня 1898 року газета «Киевлянинъ», жартома повідомила, що дзвіниця Андріївської церкви впала зі страшним гуркотом, а уламками цегли завалило весь Андріївський узвіз. Жарту повірили, й на руїни неіснуючої дзвіниці збіглася подивитися добра половина міста на чолі з градоначальником. Коли з'ясувалося, що державний муж став жертвою розіграшу та власної неуважності до зовнішності ввіреного йому міста, скандал спробували зам'яти. Природно, після цього чутки про падіння Андріївської дзвіниці розійшлися «по всій Русі великій», ставши хрестоматійними для історії першоквітневого гумору.

Збережена генієм Растреллі

ХХ століття поставилося до Андріївської церкви досить милостиво. У 1935 році в ній відкрили музей. У 1941-61 рр.. у храмі проходили богослужіння, а потім, у 1968-му, вона знову стала музеєм. У кінці 70-х була проведена комплексна реконструкція храму — поштовхом послужив факт знахідки у Відні оригінальних креслень Растреллі. Тоді й надали церкві початкового вигляду, відповідно до задуму зодчого.

Нині в ній проходять богослужіння УАПЦ — Української автокефальної православної церкви. Вона вважається кафедральним храмом цієї конфесії у столиці. Богослужіння проходять українською мовою.

Нині храм переживає чергову велику реставрацію. Навколо нього вирубані всі дерева, коріння яких підривало фундамент. Однак ця акція призвела до посилення зсувних проблем на схилі. Реставрується і знаменитий оглядовий майданчик, огорожа і стилобат храму, на черзі — сходи, уславлені у фільмі «За двома зайцями». Саме з них скинули Голохвастова з товаришами. На пам'ять про найвідомішого київського нареченого майже біля самого входу на сходи у 2001 році було споруджено пам'ятник героям знаменитих п'єси і фільму. Нині це одне з найпопулярніших місць для весільних і туристичних фотографій.

Травень 2011.