Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Контрактовий будинок на Контрактовій площі. Початок ХХ ст. Київ
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Контрактовий будинок на Контрактовій площі. Початок ХХ ст. Київ
Середа, 05 Жовтня 2022

Меню

Новини Культури > Прогулянка фінансовими скрижалями

Колись банківська система в нашому місті
могла задовольнити потреби будь-яких клієнтів

Михайло КАЛЬНИЦЬКИЙ, дослідник київської старовини
Спеціально для «Першого екскурсійного бюро»

З тих пір, як у Києві сформувався повноцінний економічний організм, почало працювати на повну силу і його «серце» — банківська система. Вона невпинно перекачує «кровоносними судинах» ділового і громадського життя фінансові потоки. Нині у столиці України функціонує така кількість банків, що небагато знайдеться киян, які могли б перерахувати їх усі. Тим часом років півтораста тому банківські контори в місті легко було порахувати на пальцях. Однак у міру розвитку капіталізму кредитний бізнес розширювався, завойовував нові й нові позиції. З тих часів збереглося чимало значних будівель колишніх банків; деякі з них до цих пір не втратили свого призначення і продовжують у своїх стінах зберігати і примножувати мірило праці, товарів і послуг — гроші.

Колишнє приміщення першого в Києві банку (креслення початку XIX ст.)

 

З чого ж почалася в Києві історія банківської справи? Вперше слово «банк» прозвучало в Києві у другій половині XVIII століття. Правда, тоді його ще не пов'язували з кредитними установами. У той час імператриця Катерина II вперше ввела в Російській імперії паперові гроші — асигнації. В принципі, це було корисне нововведення. Адже перевезення знаменитим російським бездоріжжям великих грошових сум, виражених у великовагових мідних монетах, складала неабияку проблему. І ось у багатьох містах, у тому числі й у Києві, були засновані «банкові асигнаційні контори». Вони обмінювали зручні у переміщенні грошові папірці на дзвінку монету і назад.

Приміщення Київської контори знаходилося на Подолі, на нинішній Контрактовій площі, де в той час бився пульс місцевого бізнесу. «Асигнаційного банк» займав міцну двоповерхову будівлю ранньокласичного стилю. Правда, до нинішнього часу вона не достояла: на початку ХХ століття приблизно на його місці виросли нові прибуткові будинки (на Контрактовій площі, 8 і 10). Цей перший у місті банк існував недовго — всього сім років (з 1781-го по 1788-й). Його долю вирішила недалекоглядна політика уряду «матінки Катерини», який не впорався зі спокусою вирішувати економічні проблеми шляхом вмикання друкарського верстата.

Асигнацій випустили невиправдано багато, відповідно їх курс по відношенню до металевих грошей почав падати. Тримачі купюр, щоб позбутися знецінюваних папірців, кинулися в «асигнаційні контори» — і влада почала поспішно їх закривати...

Стародавнє приміщення Комерційного та Державного банків Ця ж будівля після реконструкції, наші дні


Що ж стосується традиційного банківського кредиту, то до пори до часу він був зосереджений у нашому регіоні в руках приватних фінансистів; через Бердичів сюди проникав вплив польських банків. Але з 1839 року в Києві, якому цар Микола I відводив значну роль у своїх геополітичних планах, почала діяти контора Державного комерційного банку. Як першочергову мету ця установа декларувала «відкрити купецтву вящіе способи до полегшення і розширення комерційних оборотів». Спочатку під контору винаймали приватний будинок по теперішній вул. Михайла Грушевського, 8 (тепер реконструйований під магазин), але потім банк став власником свого будинку на Інститутській, витриманому в класичному стилі (раніше його займала Дворянська комісія).

Наступний монарх — Олександр II — провів низку історичних реформ, головною з яких була ліквідація кріпосництва. Значному перетворенню піддалася й вітчизняна банківська система. У 1860 році був заснований центральний фінансовий орган Російської імперії — Державний банк. Як видно зі статуту Держбанку (в редакції 1894 року), перед ним стояло завдання забезпечити «полегшення грошових оборотів, сприяння, за допомогою короткострокового кредиту, вітчизняній торгівлі, промисловості й сільському господарству, а також зміцнення грошової кредитної системи». Основні операції Державного банку включали видачу позик під товари і документи; кредитування міст і земств; прийом грошових внесків; облік векселів та інших строкових зобов'язань. У 1897-му, після введення в Росії золотого обігу, Держбанк став також центральним емісійним: зосереджував золото, випускав кредитні білети й золоті монети.

Фінансова цитадель Києва Національний банк України


Деякий час київська контора Держбанку діяла в тому ж таки старенькому будинку на Інститутській вулиці, де до цього розташовувалася контора комерційного банку. Однак на рубежі XIX-XX століть стрімке зростання ділових операцій зробило неминучою для київських банкірів і модернізацію їх ділових приміщень. Так назріла необхідність спорудження нової фінансової цитаделі Києва. Відповідний проект повинен був врахувати всі професійні потреби: включати просторий операційний зал, зручні кабінети, надійні комори.

Пройшов архітектурний конкурс, переможцем якого став цивільний інженер Олександр Кобелєв. Під його керівництвом у 1902-1905 роках було проведено будівництво. Для розробки малюнка фасаду додатково залучили іншого талановитого зодчого — Олександра Вербицького. У результаті на вулиці Інститутській, 9 виросла одна з найкрасивіших будівель міста.

Грифони на будівлі НБУ

Зовні його фасад був стилізований під палаццо епохи Ренесансу. В оформленні цегляних стін, окрім штукатурки, застосували Лабрадоритові колони, а також рідкісний на той час залізобетон, з якого скульптор Еліо (Елій) Саля — учасник кращих проектів Владислава Городецького — виліпив на кутах грізні постаті крилатих грифонів.

Сучасник писав: «Завдяки витриманості стилю, солідності й витонченості оздоблення, правильності архітектурних ліній і строгої симетрії будівля справляє враження монументальної споруди, дихає потужністю, величністю і спокоєм, цілком відповідаючи характеру установи, для якої вона будувалася».

Радимо придивитися до деяких непримітних, але цікавих деталей фасаду. Так, між двома симетричними ризалітами (вертикальними виступами) будівлі чергуються рельєфні зображення, схожі на герби. Деякі з них дійсно є гербами (Київської, Подільської та Волинської губерній). Але тут же знаходяться чотири псевдогерби, уособлюють різні сфери діяльності, що вимагають банківського кредиту. Жезл Меркурія — кадуцей — символізує торгівлю, зубчасте колесо і символи інженерії (циркуль і рейсшини) — промисловість, ланцюг і снопи колосків — сільське господарство, якір, колесо і крила — транспорт.

Ефектне враження справляли й інтер'єри банку. На стінах операційної зали були розміщені розфарбовані ліпні герби всіх 12 повітів Київської губернії; в центрі заскленої стелі була чудово виписана постать архистратига Михаїла — покровителя Києва. Приємно дзюрчала вода з біломармурового фонтану. По всіх приміщеннях чітко поширювався запах квітучих троянд (повітря в систему вентиляції надходило з висадженого у дворі розарію)!

Уже за радянських часів, коли Київ став столицею Української РСР, було піднято питання про розширення приміщень Держбанку. Приємно відзначити, що реконструкцію банківської будівлі провели без шкоди для його краси. Архітектор Валеріан Риков за участю автора вихідного проекту Олександра Кобелєва зумів домогтися того, що будівля стала вищою на два поверхи, зберігши при цьому колишній стиль, стала ще більш представницькою і монументальною (схований вглиб споруди, обсяг операційного залу залишився при колишній висоті). До дат початкового будівництва «1902-5» на фасаді додалася дата реконструкції «1934».

Аж до нинішнього часу зовнішній вигляд банку (тепер уже Національного банку України) підтримується в колишньому вигляді, сформованому 75 років тому. Тепер уже і в інтер'єрі багато чого повернуто з колишньої розкоші. На стелі операційного залу, де тривалий час знаходився радянський герб, відновили лик архистратига Михаїла. Правда, коли реставратори спробували відновити трояндовий аромат, виявилося, що це нереально. На місці колишнього розарію давно знаходиться гараж... У розпорядженні Нацбанку України залишається і розташований ліворуч корпус, також по Інститутській, 9. Тут стояло стародавнє приміщення Комерційного та Державного банків, яке свого часу реконструювали в житловий корпус. Нещодавно воно знову було реконструйоване під офіси, причому, у стилізованому під минуле вигляді, на його фасаді з'явилася класична колонада.

Приміщення Селянського поземельного і Дворянського земляного банків на початку минулого століття і в наші дні


...До кінця XIX століття в пореформеній фінансовій системі Держбанк був далеко не єдиним інструментом кредиту. З урахуванням того, що значну частину майна приватних осіб складали земельні ділянки, уряд заснував Селянський поземельний банк, що мав на меті «полегшення селянам всіх найменувань способів до покупки землі в тих випадках, коли власники побажають продати, а селяни придбати ону». Він видавав іпотечні довгострокові кредити під селянські наділи, отримав право набувати й акумулювати земельну власність. Паралельно почав діяти державний Дворянський земельний банк — на допомогу поміщикам, чиї садиби були обтяжені боргом. Він надавав довгострокові позики під заставу позаміських маєтків на пільгових умовах з таким розрахунком, щоб боргуючі дворяни розплатилися з кредиторами, а потім потихеньку повертали «своєму» банку необтяжливі відсотки.

Згодом керівництво Селянського поземельного і Дворянського земляного банків було об'єднано, Ці дві структури як би перетворилися на сполучені посудини, наповнені грошима і землею. З їх допомогою влада контролювала ціну на сільську нерухомість, не даючи їй різко рости або падати. В кінці 1900-х — початку 1910-х років, у період столипінської аграрної реформи, земельний фонд, накопичений Селянським поземельним і Дворянським земельним банками, дозволяв формувати хутори зручних обрисів, заохочуючи мужиків до виходу з общини. Сотні тисяч десятин були продані селянам-одноосібникам, здатним організувати міцні господарства. Одним із найвпливовіших відділень Селянського поземельного і Дворянського земляного банків було Київське, оскільки Київська губернія входила до числа провідних сільськогосподарських регіонів імперії. У 1910-1911 роках для нього збудували нову будівлю за проектом того ж Олександра Кобелєва по вулиці Володимирській, 10.

Колишній Санкт-Петербурзький обліковий і позиковий банк

Колишній Волзько-Камський комерційний банк


Цікаво, що Кобелєв врахував місце розташування своєї споруди в самому серці стольного граду часів Київської Русі. В оформленні триповерхової банківської будівлі були використані візантійські та слов'янські декоративні мотиви, а в огорожі балкону до цих пір можна бачити рельєфні профілі стародавніх витязів у шоломах і зі щитами. Після революції в цій споруді розмістили Центральний телеграф; у 1953-му був надбудований четвертий поверх, архітектурно ув'язаний із колишнім виглядом будівлі.

У фінансовому житті капіталістичної пори істотне місце займав і приватний кредит. Ціла мережа великих банків з акціонерним капіталом розгорнула діяльність у Російській імперії. Як правило, їх центральні контори знаходилися в Петербурзі або Москві. У Києві ж були облаштовані місцеві філії, що розташовувалися, як правило, на Хрещатику. Приватні банки проводили в основному ті ж операції, що і Держбанк, але відрізнялися більшою динамічністю і трішки вищими відсотками по вкладах (різниця рідко перевищувала 0,5-1%, але і це вважалося дуже привабливим). Але, разом із тим, приватний характер установ обіцяв і підвищені ризики.

Колишній Російський для зовнішньої торгівлі банк

До цих пір збереглися представницькі будівлі, зведені в 1910-і роки для київських відділень Санкт-Петербурзького облікового і позикового банку (Хрещатик, 8), Волзько-Камського комерційного банку (Хрещатик, 10), Російського для зовнішньої торгівлі банку (Хрещатик, 32) . Всі вони представляли собою комплекси, організовані за єдиним принципом: на вулиці розташований лицьовий корпус для офісних кабінетів і дохідних приміщень, що здаються в оренду; вглиб ховається операційний зал із заскленою стелею (підвал використовували для надійних комор); в тилу ділянки — житловий флігель для квартир службовців.

Два суміжні будівлі по Хрещатику, 8 і 10 оформлені в стилі «нео-ампір». Їх побудував у 1914-1916 роках зодчий Павло Андрєєв: першу — за проектом академіка Леонтія Бенуа, другу — за власним проектом.

На фасаді Волзько-Камського банку збереглися барельєфні багатофігурні композиції. Їх центральними персонажами є античні боги: Гефест (Вулкан), Посейдон (Нептун) і Гермес (Меркурій). Вони символізують, відповідно, промисловість, судноплавство і торгівлю, тобто галузі, що фінансуються банком.

На даний час операційний зал по Хрещатику, 8 використовує банк «Хрещатик», по Хрещатику, 10 — ломбард.

Будівля по Хрещатику, 32 (архітектор Федір Лидваль, 1911-1913) була побудована в стилі модернізованого ренесансу. Статуї над її карнизом символізують торгівлю і мореплавство. Деякі рельєфи на фасаді виглядають оплавленими. Такими вони стали в 1941 році, коли Хрещатик горів і з вікон виривалися язики полум'я... Нині в цьому будинку розміщена Головкиївархітектура.

Колишнє приміщення Земельного банку

Помітну роль у міському житті грали банки, орієнтовані на інвестиції в нерухомість. Якщо звичайна банківська рента становила близько 4-5% річних, то гроші, вкладені в прибутковий будинок, приносили часом 10 і більше відсотків чистого зиску (за теперішніх часів така прибутковість здається більш ніж помірною, але для тієї стабільної епохи вона вважалася значною). Тому було вигідно будувати будинки за допомогою довгострокової іпотеки. На цьому спеціалізувалися Київське кредитне товариство і Київський земельний банк, що розміщувалися на Інститутській вулиці. Вони залучали кошти вкладників під достатньо високі відсотки, а інвестори-забудовники, позичаючи у них гроші, розраховувалися протягом декількох десятиліть, але весь цей час доходи зі збудованих будинків помітно перевищували платежі з обслуговування боргу. Діяльність таких банків сприяла зростанню домобудівництва у Києві. Будівля Кредитного товариства була зруйнована під час останньої війни.

Земельний банк займав колишнє біржове приміщення по вул. Інститутській, 7, що збереглася до наших днів (тепер тут клуб Кабінету міністрів України).

Всі споруди, з якими ми познайомилися, входять до числа видатних архітектурних пам'яток. Але нашу увагу привертає в них не тільки це. Вони повчально нагадують про часи розвинутого капіталізму, коли банківська система в нашому місті представляла собою добре налагоджений механізм і могла задовольнити потреби будь-яких клієнтів.

Фото автора

Листопад 2011