Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Закат на Дніпрі. Фрагмент. Звенігородський В. 1970.
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Закат на Дніпрі. Фрагмент. Звенігородський В. 1970.
Понеділок, 16 Травня 2022

Меню

Екскурсії по Києву > Київ Булгакова: будинки і вулиці Майстра

Пам’ятник Михайлу Булгакову
на Андріївському узвозі
Будинок №38 на Андріївському узвозі,
де жили М. Булгаков і Т. Лаппа
Символ затишку — батькова лампа


Рідне місто Майстра
збереглося назавжди, відображене у його «Білій Гвардії» — надзвичайно київському, найсніжнішому, найреволюційнішому, найностальгічнішому романі Булгакова. Він прожив у Києві 28 років із 49 — більше половини життя. Безжальне ХХ століття, яке з такими надіями зустрічало «безжурне юне покоління», змело багато будівель, з якими пов'язані дитинство, юність і молодість Булгакова. Але найважливіші об'єкти вціліли. Ми відвідаємо і храми, пов'язані зі значимими подіями в житті Майстра, й інші будинки, де квартирували Булгакови, пройдемося вулицями, описаними в «Білій гвардії». На завершення нашої екскурсії — чаювання на веранді булгаківського будинку, в затишній атмосфері «за кремовими шторами».

Булгаков залишив стільки проникливих, ліричних, образних описів Києва, що сам може бути нашим екскурсоводом по місту. За його допомогою ми можемо уявити собі столітньої давності Місто, де «Лавра багряніє на горах» — місто, «прекрасне на морозі й тумані», місто «над розваленим Дніпром, у сонячних плямах». Ми йдемо слідами Олексія Турбіна — і слідами самого Булгакова — через пагорби, квартали, сади, повороти і перехрестя, відкриваючи для себе Київ очима людини вікової давнини. Часом шляхи автора і героя розходяться, деколи йдуть нога в ногу. Від Олександрівської гімназії та головного корпусу Київського університету, через Театральну вулицю, де розташовувався згаданий у «Білій гвардії» штаб мортирного дивізіону — до Золотих Воріт на Володимирську, і далі, навздогін за Олексієм Турбіним — на Малопідвальну, «найфантастичнішу вулицю у світі». Тут, як відомо, Турбін ніби-то провалився у четвертий вимір свого дивного міста — щоб опинитися незабаром на знайомому йому Андріївському узвозі. Але за нами ніхто не женеться, у нас є вибір — і ми підемо іншим шляхом.

Ось Софійська площа, де урочисто зустрічали переможців півтора десятка переворотів, знайомих Булгакову. І далі, вигином стародавніх київських пагорбів, старою житомирською дорогою — до урочища Кудрявець, де зберігся один із трьох будинків, пов'язаних з ім'ям сім'ї Булгакова. Його адреса — Кудрявська вулиця, 9. Тут Булгакови жили з 1895 по 1903 роки. У п'яти кімнатах цього будинку росли їхні діти, звідси Міша почав ходити до гімназії. Затишний дворик, що пам'ятає дитячі голоси, зберігся донині, і, здається, ніби то горить над столом зелена лампа батька-професора — символ затишку, налагодженого побуту, стабільності. Ще так далеко до революції, до «великого і страшного» 1918-го...

Нині в будинку розміщується київський музей Пушкіна — ось так прекрасно і чудово переплелися в місті імена двох Майстрів.

Від Кудрявського будиночка повертаємося до долини між старокиївськими горами «з осипами жовтих глин і білих пісків», де в 1890-му оселилася родина Булгакових. На Воздвиженській, 10-б ще недавно стояв рідний будинок Булгакова, і майже навпроти нього — Хрестовоздвиженська церква, де Мішу охрестили. Темнуватий храм із розписом півторастолітньої давнини дихає старовиною. Звідси нам час вибагливою кривизною Воздвиженської вулиці йти в гості до Турбіних і Булгакових. Вони вже засвітили лампу, розправили кремові штори, і скипає чай на веранді знаменитого будинку на Андріївському...

Але Булгаківський Київ багатоликий, він крутить і крутить, як груднева хуртовина, він має багато стежок, вулиць та місць. Можна пройти до Андріївської церкви, навпроти якої стоїть будинок №38, де жив Михайло Булгаков із першою дружиною Тетяною Лаппа, і вже звідти спуститися до 13-го номеру на узвозі. А нижче, коло самого Подолу, стоїть дзвіниця церкви Миколи Доброго — стародавня шатрова робота московських майстрів. Вона зберігає пам'ять про храм, у якому Булгаков вінчався з Тетяною. Андріївський узвіз — найбільша булгаковська вулиця світу, «святі місця» шанувальників генія. Підійшовши, нарешті, після всіх поневірянь до порогу головного булгаківського будинку, ми побачимо і самого Михайла Опанасовича — він замислено сидить на лавці, через дев'ять десятиліть повернувшись в улюблене місто.

Тепер ми увійдемо в оселю Турбіних-Булгакових — і опинимося у фантастичному світі похмурого грудневого дня, у химерному просторі, де шафа виявляється дверима в кімнату письменника, де падають зорі, влітаючи з лапатим снігом, де переплетені реальність і роман. Тут півсотні булгаківських предметів і ще більше предметів сім'ї Турбіних — білих, туманних, хитких, снігових. Ми пройдемо ці сім кімнат на одному диханні — і, нарешті, відпочинемо на веранді, з варенням і чаєм, приготованим за рецептами тих давніх років.

Зрозуміти булгаківський світ баз цього занурення в реальність і, одночасно, в містику — неможливо. Рідко який музей дає подібне відчуття — провалу в часі та просторі, занурення у світ, якого вже немає, але який залишив нам стільки слідів і спогадів, що ми можемо опинитися на межі реальності і мрій великого киянина.

 

Організаційні питання:

  • Тривалість екскурсії − 3 години.
  • Можливий варіант пішохідної екскурсії.
  • ІНДИВІДУАЛЬНІ ЕКСКУРСІЇ − за Вашою заявкою − в будь-який зручний час, на необхідному транспорті.

Хрестовоздвиженська церква Чаювання на веранді булгаківського будинку
Дзвіниця церкви
Миколи Доброго


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 

☎ +38 (099) 55-00-000, +38 (096) 94-00-000

Київ Булгакова: будинки і вулиці Майстра


 – 

   дорослих  –     дітей

Дякуємо за Ваше замовлення!

Скоро з Вами зв'яжеться менеджер.


7 ЧУДЕС КИЄВА — оглядова екскурсія Києвом 7 ЧУДЕС КИЄВА — оглядова екскурсія Києвом

Політ на вертольоті Robinson R44 Політ на вертольоті Robinson R44

Тисячолітня Софія та стародавній Київ Тисячолітня Софія та стародавній Київ

ПІШОХІДНІ прогулянки Києвом ПІШОХІДНІ прогулянки Києвом

Головною вулицею країни — Хрещатиком Головною вулицею країни — Хрещатиком

Вечірній Київ Вечірній Київ

Мурали Києва Мурали Києва

Містичний Київ Містичний Київ

Без Подолу Київ неможливий Без Подолу Київ неможливий

Києво-Печерська Лавра Києво-Печерська Лавра

Андріївський узвіз — київський Монмартр Андріївський узвіз — київський Монмартр

Музей народної архітектури та побуту України Музей народної архітектури та побуту України

Особняки Печерська Особняки Печерська

Історія єврейської громади у Києві Історія єврейської громади у Києві

Кирилівський храм: пам\'ятка архітектури ХІІ століття Кирилівський храм: пам'ятка архітектури ХІІ століття

Київ у житті та творчій долі Т. Г. Шевченка Київ у житті та творчій долі Т. Г. Шевченка

Смарагдове намисто Києва Смарагдове намисто Києва

Літературний Київ Літературний Київ

Київ Булгакова: будинки і вулиці Майстра Київ Булгакова: будинки і вулиці Майстра

Архітектурний літопис Києва Архітектурний літопис Києва

Історії кохання, народжені в Києві Історії кохання, народжені в Києві

Ангели й демони Михайла Врубеля Ангели й демони Михайла Врубеля

Мости Києва Мости Києва

Місто-герой Київ Місто-герой Київ

Мистические места Киева Мистические места Киева

Загадковий Китаїв Загадковий Китаїв

Храми і монастирі Києва Храми і монастирі Києва

Дива Феофаніі Дива Феофаніі

Храми богів Храми богів

Обхідні монастирі Києва Обхідні монастирі Києва

Ранок її життя Ранок її життя

Екскурсія по Оболоні: Сюрпризи київської Оболоні Екскурсія по Оболоні: Сюрпризи київської Оболоні

Екскурсія Дніпром на теплоході Екскурсія Дніпром на теплоході

Екскурсія трамвайчиком Екскурсія трамвайчиком