![]() |
![]() |
![]() |
Усередині храму – 800 квадратних метрів фресок прадавніх часів |
Кирилівський храм | Олтар у Кирилівському храмі |
З ХІІ століття на колишній віддаленій околиці Києва стоїть храм-воїн, охоронець північно-західних доріг до міста — Кирилівський храм. Навіть фрески святих у ньому вдягнені в обладунки. Після Софійського собору це другий храм у Києві, що зберігся з часів Стародавньої Русі у справжніх своїх стінах. Усередині храму — 800 квадратних метрів фресок прадавніх часів. І поруч — фрески великого Михайла Врубеля — його лебедина пісня, шедевр епохи модерну. Поєднання давньоруських і врубелевских розписів залишає вражаюче відчуття — ніби опиняєшся в умовному світі символів і образів, створених нашими предками.
Об ці стіни, в буквальному сенсі, «розбиваються століття». Шуміли тут князівські міжусобиці, гриміли мечі завойовників, ховалися у навколишніх печерах і ярах зграї розбійників... Храм на пагорбі стоїть над південними відрогами Бабиного Яру — і ця назва стискає серце нашого сучасника. Трагічне ХХ сторіччя в буквальному сенсі пронеслося над храмом — страшним селем 1961 року, коли були знищені всі околиці. Храм вистояв — його врятувало розташування на узгір'ї. Та його, як храм, урятували ще раніше — у 1929-му, коли він своєчасно став музеєм: більшовики змогли оцінити значення давньоруської живопису, хоча тривалий час не визнавали цінності «декадансу» Врубеля. Щоправда, вже через вісім років було зламано ажурну, легку дзвіницю, розібрано стару монастирську стіну — але сама Кирилівська церква вціліла.
Схоже, її береже якийсь добрий геній. Можливо, це «Богоматір» пензля Врубеля – її порівнюють із Сікстинською Мадонною. Великий художник написав для храму монументальні полотна фресок, які доповнили втрачені зображення ХІІ століття.
Саме у Кирилівській церкві можна побачити одне із перших в давньоруському мистецтві зображень «Страшного суду». Чудове колористичне рішення відображені в «Житії Кирила Олександрійського», «Євхаристії» та «Благовіщенні», «Стрітенні» та «Різдві Христовому», безлічі інших біблійних і євангельських сюжетів.
У церкві працювала також плеяда видатних корифеїв українського живопису кінця ХІХ — початку ХХ століть, включаючи І. Їжакевича та М. Пимоненка. Синтез різних шкіл живопису тепер становить одну з особливостей художнього оформлення храму.
Зовнішній вигляд церкви належить до епохи «українського бароко» XVII століття.
Нашій екскурсії до Кирилівської церкви передує розповідь про давньоруську архітектуру Києва, та про місцевості, якими ми проїжджаємо. Починаючись від Золотих Воріт — головного в'їзду до княжого стольного граду, маршрут проляже повз Софійський та Михайлівський собори за старою Житомирською дорогою. Через Львівську площу, асфальтом якої досі приховує незнайдені однойменні ворота, повз стародавнє урочище Кудрявець, райони Лук'янівки і Дорогожичів, з'єднуючи століття історії великого міста триєдиною ниткою — архітектурною, художньою та історичною.
Організаційні питання:
- Тривалість екскурсії: 3 години.
- ІНДИВІДУАЛЬНІ ЕКСКУРСІЇ — за Вашою заявкою — у зручний для Вас час, на необхідному транспорті.
![]() |
![]() |
![]() |
Об стіни храму, в буквальному сенсі, «розбиваються століття» |
У світі символів і образів, створених нашими предками |
Синтез різних шкіл живопису – особливість художнього оформлення храму |
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: