Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Брест-Литовське шосе біля КПІ (тепер проспект Перемоги). Початок ХХ ст. Київ
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Брест-Литовське шосе біля КПІ (тепер проспект Перемоги). Початок ХХ ст. Київ
Вівторок, 17 Травня 2022

Меню

Музеї Києва > «Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві

     
 Мамаєва слобода, Церкові ворота  Козак Мамай  Мамаєва слобода в травні

 

Адреса: Київ, вул. Михайла Донця, 2
Телефон: +38 (044) 361-98-48
Час роботи: щодня, 10.00-24.00

Колись ці землі в обширній долині річки Либідь належали Михайлівському Золотоверхому монастирю. За радянських часів тут з'явився парк з плодовим садом. У 1990-му році, перед самою зорею нашої незалежності, було підписано рішення про створення культурно-етнографічного центру «Мамаєва Слобода». Минуло майже двадцять років, і центр був відкритий у липні 2009-го. Тепер на його території 98 будівель, що відтворюють українське село козацької доби.

Мамаєву Слободу називають «Пирогово в мініатюрі», порівнюючи з відомим і найстарішим в країні етнографічним музеєм під відкритим небом на півдні столиці. Але Мамаєва Слобода, при зовнішній й формальній схожості, несе інший посил: це не зібрання музейних експонатів, це - сучасний парк в стилі історичної народної традиції, на кшталт багатьох аналогічних установ в державах Європи. Всі споруди тут зібрані за автентичними старовинними кресленнями, малюнками і обмірюваннями. В центрі слободи стоїть триголова дерев'яна церква Покрови Пресвятої Богородиці, яка відтворює однойменний храм Запорізької Січі часів Богдана Хмельницького. Постаралися художники і різьбярі й з внутрішнім інтер'єром - напевно, це одна з найбільш розкішно прикрашених в дусі козацького бароко церков з числа побудованих в наші часи. При цьому церква зсередини затишна і компактна. Від дерев'яних стін віє майже домашнім теплом - в холодні морозні дні, в осінню сльоту й в дощову погоду тут завжди затишно. Прекрасне різьблення іконостасу храму, яке гідне порівняння з кращими зразками майстрів минулих століть.

Чому слобода названа «Мамаєвою»? В українському народному фольклорі, в першу чергу, у живопису, один з головних персонажів - т. зв. «Козак Мамай». Зазвичай його зображують сидячим «по-турецьки», з люлькою в роті й музичним інструментом - кобзою - в руках. Образ козака Мамая став уособленням кращих народних рис, зведеним зображенням захисника батьківщини, предметом дівочих мрій і символом козацького духу; він прикрашав «червоний куточок» народного житла поряд з іконами, а часто вивішувався й в церквах, особливо якщо у вигляді козака Мамая зображували будівельника або жертводавця храму.

У Мамаєвій Слободі детально відтворений антураж і побут козацького поселення, показані особливості життя різних прошарків населення XVII-XVIII століть. Садиба сотника (командира козацької сотні та керуючого цивільним округом, де мешкали приписані до сотні козаки) являє нам зразок кам'яної будови тієї епохи. Житла гончара й коваля, будинок священика, млин на невеликому острівці, шинок, що належить єврею-орендарю й навіть хата ворожки-повитухи - всі ці будівлі з повсякденного життя, фольклору та побуту наших предків стають в Мамаєвій Слободі доступними, відчутними. Причому відчутними в прямому сенсі: на відміну від Пирогова чи інших музеїв старовинної архітектури до експонатів можна торкатися, на лавки - сідати, а на гарматах - фотографуватися. Є в Мамаєвій Слободі і, начебто, не козацький об'єкт: на пагорбі стоїть скіфська баба. Але й вона тут більш ніж доречна: саме за зразком скіфських курганів насипали козаки пагорби над могилами своїх товаришів і вождів, і часом тільки ці похмурі ідоли далеких попередників наших буйних степовиків служили запорожцям орієнтирами в походах, бачили їх сутички з ворогом, ставали єдиними свідками загибелі...

Відчуття перебування в справжньому українському селі створюють численні плодові дерева, притаманні саме тутешнім широтам. Це дуб черещатий, липа, вишня, калина, барвінок, лілія. Як бачимо, самі назви асоціюються з Україною, з творами її письменників, поетів і художників.

Мамаєва слобода, як повноцінний етнографічний парк, допомагає відчути українську традицію у всій її повноті. У тому числі, й кулінарної. Чотири види кухні можна випробувати тут - старшинську (т. зв. «благородну»), міщанську (міську), селянську й козацьку (похідну, запорізьку). Не тільки страви та напої створюються за дідівськими рецептами, але навіть посуд виготовлений на замовлення, за старовинними зразками. А весь персонал Мамаєвої Слободи одягнений у традиційний одяг козацької епохи.

У парку регулярно проводяться свята і заходи, приурочені до української народного та релігійного календаря. Різдво, Хрещення, Новий рік і Святки, Святвечір і Великдень, Масниця та Іван Купала, жовтневі Козацькі Покрови і Маковей - вся ця суміш обрядів, характерна для культури наших предків, скрупульозно відтворюється на території Мамаєвої Слободи. У церкві регулярно проходять хрещення та вінчання за традиційним українським обрядом.

     
 Мамаєва слобода, козачка Мамаєва слобода, камяниця коваля  Мамаєва слобода, м.Киев

 Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська» Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська»

Києво-Печерський історико-культурний заповідник Києво-Печерський історико-культурний заповідник

Музей історичних коштовностей України Музей історичних коштовностей України

Музей мікромініатюр Миколи Сядристого Музей мікромініатюр Миколи Сядристого

Національний музей історії України Національний музей історії України

Київський музей російського мистецтва Київський музей російського мистецтва

Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва) Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва)

«Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва) «Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва)

Національний художній музей України Національний художній музей України

Музей народної архітектури та побуту (Пирогово) Музей народної архітектури та побуту (Пирогово)

Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.» Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.»

Національний музей «Чорнобиль» Національний музей «Чорнобиль»

Національний музей літератури України Національний музей літератури України

Музей книги і друкарства України Музей книги і друкарства України

Національний музей українського народного декоративного мистецтва Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Музей голограм Музей голограм

Музей «Золоті Ворота» Музей «Золоті Ворота»

Музей «Андріївська церква» Музей «Андріївська церква»

Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя» Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя»

Національний науково-природничий музей Національний науково-природничий музей

Музей ФК «Динамо» Музей ФК «Динамо»

Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова

Музей однієї вулиці Музей однієї вулиці

Аптека-музей Аптека-музей

Міжнародний музей української вишивки Міжнародний музей української вишивки

Музей історії Михайлівського монастиря Музей історії Михайлівського монастиря

Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця» Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця»

Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска

Національний музей медицини України Національний музей медицини України

Музей Української Народної Республіки (УНР) Музей Української Народної Республіки (УНР)

Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні» Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні»

Музей радянської окупації Музей радянської окупації

Кабінет-музей В\'ячеслава Чорновола Кабінет-музей В'ячеслава Чорновола

Музей культурної спадщини Музей культурної спадщини

Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили»

Музей Шолом-Алейхема Музей Шолом-Алейхема

Меморіальний музей Валерія Лобановського Меморіальний музей Валерія Лобановського

Центральний музей Збройних сил України Центральний музей Збройних сил України

Центральний музей державної прикордонної служби України Центральний музей державної прикордонної служби України

Український центр народної культури «Музей Івана Гончара» Український центр народної культури «Музей Івана Гончара»

«Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві «Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві

Музей гетьманства Музей гетьманства

Музей авіації Музей авіації

Музей води (водно-інформаційний центр) Музей води (водно-інформаційний центр)

Музей пожежної справи Музей пожежної справи

Національний музей Т. Г. Шевченка Національний музей Т. Г. Шевченка

Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України

Педагогічний музей України Педагогічний музей України

Політехнічний музей КПІ Політехнічний музей КПІ

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці» Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці»

Київський музей О. С. Пушкіна Київський музей О. С. Пушкіна

Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського

Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського

Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини

Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана

Будинок-музей Марії Заньковецької Будинок-музей Марії Заньковецької

Музей-майстерня Івана Кавалерідзе Музей-майстерня Івана Кавалерідзе

Музей-квартира композитора В. Косенка Музей-квартира композитора В. Косенка

Музей поета Дмитра Луценка Музей поета Дмитра Луценка

Музей хліба Музей хліба

Музей головної астрономічної обсерваторії України Музей головної астрономічної обсерваторії України

Музей Київської обсерваторії Музей Київської обсерваторії

Музей іграшки Музей іграшки

Музей пошти Музей пошти

Музей телебачення Музей телебачення

Музей циркового мистецтва Музей циркового мистецтва

Музей подарунків Київської мерії Музей подарунків Київської мерії

Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування) Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування)

Національний музей бджільництва України Національний музей бджільництва України

Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)  Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)

Музей історії Святошинського району Музей історії Святошинського району

Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище» Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище»

Музей воскових фігур Музей воскових фігур

Музей історії туалету Музей історії туалету

Музей історії каналізації м. Києва Музей історії каналізації м. Києва

Музей вторсировини Музей вторсировини

Музей київського метрополітену Музей київського метрополітену

Музей української ікони «Духовні скарби України» Музей української ікони «Духовні скарби України»

Музей сучасного мистецтва Музей сучасного мистецтва

Культурно-мистецький та музейний  комплекс «Мистецький Арсенал» Культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал»

Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр» Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр»

Музей спортивной славы Украины Музей спортивной славы Украины

Археологический музей Археологический музей

Музей історії уряду України Музей історії уряду України

Музей истории Михайловского монастыря Музей истории Михайловского монастыря