Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Думська площа (нині Майдан Незалежності). Київ. Початок ХХ ст.
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Думська площа (нині Майдан Незалежності). Київ. Початок ХХ ст.
Вівторок, 17 Травня 2022

Меню

Музеї Києва > Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище»

     
 
Адреса: м. Київ, вул. Дорогожицька, 7.
Телефон: +38 (044) 440-13-22.

В Україні всього три некрополя, що мають музейний статус: Личаківський у Львові, кладовище на вулиці Зеленій в Чернівцях і Лук'янівське в Києві. Збереження останнього на тлі тотального знищення стародавніх київських цвинтарів - щасливий збіг обставин. До початку 1960-х воно було діючим, а потім його вдалося захистити завдяки великій кількості похованих діячів культури і загальній атмосфері «відлиги». Можливо, врятувало Лук'янівський цвинтар те, що було не дворянським, а різночинно-інтелігентським: спочивають тут, переважно, професора і доктора, офіцери невисоких рангів і зовсім рядова київська освічена публіка: стара київська інтелігенція, що потихеньку вмирала протягом радянських часів, «заповнювала» чомусь саме Лук'янівське. На Байковому ховали найзаслуженіших, потрібних владі і помітних для неї, а сюди, переважно, відправлялися ті, хто не мав належних заслуг, а просто «мовчки робив свою справу». Були й винятки, звичайно. Лежать тут метри вітчизняної живопису, світила медицини та архітектори - десятки докторів і інженерів, музикантів і ботаніків... 
 
Тільки короткий перелік тих, хто тут мешкає, змушує зрозуміти, чому цей цвинтар - меморіальний. Був він до революції Центральним, а значить, тодішньому середньому класу, якщо не належав ти до «вищого розряду», не був цукрозаводчиком, генералом або ж губернатором, належало знаходити останній притулок саме тут. А потім ховали тут вже за традицією. Список вражає: медики Н. Стражеско, О. Лур’є, В. Чаговець, Ф. Яновський, математики Д. Граве і Г. Пфейфер, ботаніки М. Холодний та А. Фомін, фізик Р. Деметц, архітектори П. Альошин і М. Кобелєв, історик і археолог І. Моргілевський, композитори В. Пухальський, К. Шипович, актриса Л. Гаккебуш, художники В. Орловський, М. Пимоненко, О. Мурашко, М. Світлицький, Ф. Кричевський, О. Богомазов. 
Лежить тут другий президент Академії Наук, наступник великого Вернадського, історик М. Василенко, підданий репресіям за активну участь у Центральній Раді. Він помер у 1935-му. Є й «несподівані» могили: біля церкви похований останній головнокомандувач Російської Імператорської армії генерал-лейтенант М. Духонін - мабуть, єдина високопоставлена жертва більшовизму, чия могила розшукана в наші часи краєзнавцями. Духонін був перенесений сюди з пограбованого кладовища на Аскольдовій могилі - самого елітного цвинтаря Києва. Разом з ним посмертну подорож здійснили останки знаменитого льотчика, автора «мертвої петлі» і першого повітряного тарану П. Нестерова і його соратника по авіації аса-винищувача Є. Крутеня. «Перебралися» сюди і значущі поховання з майже десятка інших знищених київських кладовищ. Так з Покровського монастиря «перекочував» прах черниці Анастасії (Романової) - засновниці обителі, нині прославленої як свята праведниця. Є тут і могили двох студентів, загиблих у відомій битві під Крутами. 
 
Особливо похмура репутація у Лук'янівського кладовища була в 1930-х. Поряд знаходилася в'язниця, і жертв терору закопували уздовж головної і бічних алей, а також на галявинах у віддалених частинах кладовища. Найперша братська могила на кладовищі з'явилася в 1934-му, коли після вбивства Кірова були розстріляні літератори Іван і Тарас Крушельницькі, Григорій Косинка, Дмитро Фальківський та інші. Це поховання виявлено, на відміну від сотень інших, чиї кістки покояться в невідомих місцях кладовища. Серед них - десятки письменників, священиків, вчених, військових, і навіть представник роду Габсбургів Василь Вишиванний, невдалий український монарх у 1918 році, який помер у Лук'янівській в'язниці в 1948-му. 
 
Скульптурні пам'ятники і склепи кладовища, на диво, непогано збереглися. Є пам'ятники роботи скульпторів І. Кавалерідзе та С. Коненкова, склепи авторства відомих київських архітекторів В. Ніколаєва, Е. Брадтмана, А. Геккера. Більше двох тисяч могил і надгробків Лук'янівського кладовища включені до Зводу пам'яток Києва, 227 з них мають статус об'єктів історико-культурної спадщини. 
 
При адміністрації Лук'янівського кладовища є музейна кімната, яка розповідає про історію некрополя та його видатних «насельників». Експозиція музею постійно поповнюється новими архівними документами та меморіальними предметами. У музеї сформовано більше 300 особистих і сімейних фондів осіб, похованих на цвинтарі. Велика кількість унікальних документів, які знаходяться в приватних архівах, в архіві заповідника зберігається в електронному вигляді. По кладовищу регулярно проводяться оглядові та тематичні екскурсії. Найчастіше тільки в таких місцях розумієш, як багато талановитих людей дала світові Україна, можеш почути цікаві історії з життя самих різних діячів, яких об'єднала посмертно земля музейного некрополя.
 


Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська» Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська»

Києво-Печерський історико-культурний заповідник Києво-Печерський історико-культурний заповідник

Музей історичних коштовностей України Музей історичних коштовностей України

Музей мікромініатюр Миколи Сядристого Музей мікромініатюр Миколи Сядристого

Національний музей історії України Національний музей історії України

Київський музей російського мистецтва Київський музей російського мистецтва

Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва) Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва)

«Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва) «Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва)

Національний художній музей України Національний художній музей України

Музей народної архітектури та побуту (Пирогово) Музей народної архітектури та побуту (Пирогово)

Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.» Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.»

Національний музей «Чорнобиль» Національний музей «Чорнобиль»

Національний музей літератури України Національний музей літератури України

Музей книги і друкарства України Музей книги і друкарства України

Національний музей українського народного декоративного мистецтва Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Музей голограм Музей голограм

Музей «Золоті Ворота» Музей «Золоті Ворота»

Музей «Андріївська церква» Музей «Андріївська церква»

Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя» Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя»

Національний науково-природничий музей Національний науково-природничий музей

Музей ФК «Динамо» Музей ФК «Динамо»

Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова

Музей однієї вулиці Музей однієї вулиці

Аптека-музей Аптека-музей

Міжнародний музей української вишивки Міжнародний музей української вишивки

Музей історії Михайлівського монастиря Музей історії Михайлівського монастиря

Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця» Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця»

Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска

Національний музей медицини України Національний музей медицини України

Музей Української Народної Республіки (УНР) Музей Української Народної Республіки (УНР)

Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні» Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні»

Музей радянської окупації Музей радянської окупації

Кабінет-музей В\'ячеслава Чорновола Кабінет-музей В'ячеслава Чорновола

Музей культурної спадщини Музей культурної спадщини

Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили»

Музей Шолом-Алейхема Музей Шолом-Алейхема

Меморіальний музей Валерія Лобановського Меморіальний музей Валерія Лобановського

Центральний музей Збройних сил України Центральний музей Збройних сил України

Центральний музей державної прикордонної служби України Центральний музей державної прикордонної служби України

Український центр народної культури «Музей Івана Гончара» Український центр народної культури «Музей Івана Гончара»

«Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві «Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві

Музей гетьманства Музей гетьманства

Музей авіації Музей авіації

Музей води (водно-інформаційний центр) Музей води (водно-інформаційний центр)

Музей пожежної справи Музей пожежної справи

Національний музей Т. Г. Шевченка Національний музей Т. Г. Шевченка

Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України

Педагогічний музей України Педагогічний музей України

Політехнічний музей КПІ Політехнічний музей КПІ

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці» Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці»

Київський музей О. С. Пушкіна Київський музей О. С. Пушкіна

Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського

Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського

Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини

Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана

Будинок-музей Марії Заньковецької Будинок-музей Марії Заньковецької

Музей-майстерня Івана Кавалерідзе Музей-майстерня Івана Кавалерідзе

Музей-квартира композитора В. Косенка Музей-квартира композитора В. Косенка

Музей поета Дмитра Луценка Музей поета Дмитра Луценка

Музей хліба Музей хліба

Музей головної астрономічної обсерваторії України Музей головної астрономічної обсерваторії України

Музей Київської обсерваторії Музей Київської обсерваторії

Музей іграшки Музей іграшки

Музей пошти Музей пошти

Музей телебачення Музей телебачення

Музей циркового мистецтва Музей циркового мистецтва

Музей подарунків Київської мерії Музей подарунків Київської мерії

Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування) Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування)

Національний музей бджільництва України Національний музей бджільництва України

Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)  Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)

Музей історії Святошинського району Музей історії Святошинського району

Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище» Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище»

Музей воскових фігур Музей воскових фігур

Музей історії туалету Музей історії туалету

Музей історії каналізації м. Києва Музей історії каналізації м. Києва

Музей вторсировини Музей вторсировини

Музей київського метрополітену Музей київського метрополітену

Музей української ікони «Духовні скарби України» Музей української ікони «Духовні скарби України»

Музей сучасного мистецтва Музей сучасного мистецтва

Культурно-мистецький та музейний  комплекс «Мистецький Арсенал» Культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал»

Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр» Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр»

Музей спортивной славы Украины Музей спортивной славы Украины

Археологический музей Археологический музей

Музей історії уряду України Музей історії уряду України

Музей истории Михайловского монастыря Музей истории Михайловского монастыря