Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Старий замок 11 - 18 ст, Кам\'янець Подільський, Хмельницька область
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Старий замок 11 - 18 ст, Кам\'янець Подільський, Хмельницька область
Вівторок, 17 Травня 2022

Меню

Музеї Києва > Музей книги і друкарства України

     

 "Синопсис" Іннокентія Гізеля, 1674 р.

 Экспозиція музею книги та друкарства Украіни  Марка, випущена до 400-річчя
митрополита Петра Могили

 

Знаходиться у музейному комплексі Києво-Печерскої лаври. Заснований у 1972 році. Площа музею – 930 кв. м. Тільки тут можна побачити «єдність форми та змісту»: націнніші давні та сучасні видання, оздоблені кращими майстрами з використанням коштовних матеріалів. Книги, обкладинки яких прикрашені карбуванням по золоту та сріблу, в оправах зі шкіри та оксамиту, видання від громізких фоліантів до мініатюрних книжочок – усе це можна побачити в експозиції музею книги та друкарства.

Музей зберігає книжкові скарби українського народу з часів Стародавньої Русі. Всього в музеї близько 56 тисяч одиниць зберігання. Серед найцінніших експонатів музею - «Апостол», виданий у Львові в 1574 році друкарнею Івана Федорова. Виставлені тут і перші друковані видання авторства відомих релігійних проповідників і просвітителів - Петра Могили, Інокентія Гізеля, Лазаря Барановича, Євгенія Болховітінова.

Представлені тут і перші енциклопедичні труди на філологічну («Лексикон словеноросскій та імен тлумачення» Памви Беринди) і історичну («Синопсис» Інокентія Гізеля, 1674 р.) тематики.

Розповідає музей і про роль відомих українських друкарень - Києво-Печерської, Львівської, Острозької, Чернігівської. Представлено друкарське обладнання ХVІІ-ХVІІІ століть - доби розквиту національного книгодрукування.

Найбільш повно висвітлено історію української книги та друкарства ХІХ-ХХ століть. Представлені книги найрізноманітніших напрямів - від художньої та наукової до енциклопедичної та публіцистичної літератури, розказано про еволюцію друкарської справи. Значуще місце в експозиції займають книги з автографами відомих Україський діячів.

У числі матеріалів музею - видання українського самвидаву (дисидентського руху 1960-80-х років), екслібриси, видавничі марки, видання української діаспори.


 

Валентина Бочковська

Директор музею книги та друкарства Валентина БОЧКОВСЬКА:    

«МРІЇ ПОВИННІ ЗДІЙСНЮВАТИСЯ!»   

 „Наш музей про великих мрійників – українських книгодрукарів, які незважаючи на різні історичні обставини, що не завжди були сприятливими, зуміли донести до нас через свою працю – минуле, теперішнє і майбутнє. Цей здобуток зараз із нами, цей скарб ми вивчаємо і щедро ділимося з   нашими відвідувачами – він  дає нам силу для вирішення складних сьогоденних проблем,” – так вважає директор музею книги та друкарства Валентина Бочковська, яка запрошує не боятися мріяти, бо впевнена, що мрії повинні здійснюватися. 

Архітектурна історія музею 

Київський Музей книги та друкарства не випадково  знаходиться на території Національного Києво-Печерського заповідника, адже саме Києво-Печерська Лавра   була  колискою   вітчизняного книговидання. Розташований музей  у двох історичних будівлях, що є пам’ятками архітектури та безпосередньо пов’язані з розвитком книговидання в Україні.  А розпочалася його історія у березні 1972 році, оголошеному ЮНЕСКО   Міжнародним роком книги. Отже, за два роки колектив Музею книги та друкарства святкуватиме своє 40-річчя (хоча його експозиція прийняла перших гостей у 1975 році).

Власне, сам музей розташований у приміщенні колишньої лаврської друкарні, заснованої ще 1615 року відомим ученим, просвітителем,   архімандритом Єлисєєм Плетенецьким.   Цікаво, що лаврська друкарня -  своєрідний феномен, адже її безперервна діяльність тривала понад 300 років – аж до початку 20-х років минулого століття. За словами   співробітників музею,  це справді унікальне явище в історії європейського друкарства. Тривалий час лаврська друкарня була головним центром книговидавничої справи в Україні, а її книги відзначалися різноманітністю тематики та високим рівнем поліграфічного виконання та художнього оформлення. Не дивно, що вона відігравала надзвичайно велику роль у розвитку духовності всього українського народу, у піднесенні рівня його освіти, мистецтва, культури, тощо.... Водночас  лаврські друки мали широке розповсюдження і в багатьох країнах Старого світу, особливо у слов’янському регіоні. Ну, а  на  сьогоднішній день вони є бажаними експонатами багатьох музейних колекцій Європи.

Майстер-клас із виготовлення паперу

Сам будинок лаврської друкарні - то визначна  пам’ятка архітектури XVIII століття  – доби бароко. Спочатку він був  одноповерховим і дерев’яним  (це зображення збереглося   на гравюрі 1638 р.). А у 1701 році на його місці спорудили новий  кам’яний корпус. У 1718-му на території Лаври сталася велика пожежа, і ця кам’яниця також зазнала шкоди від вогню, але встояла. Згодом будівлю друкарні  відновили, розширили та  надбудували другий поверх. Тоді ж постала інша проблема – схил, на якому вмостилася будівля, потрібно було укріпити. Ця частина Печерського пагорбу весь час  перебувала під небезпечною загрозою зсувів, адже  прямо під ним проходить дорога до Південної печерної брами.

Ці роботи було доручено здійснити військовому інженеру Шарлю Паулю де Шардону, який  укріпив будівлю зі східної частини    чотирма потужними контрфорсами  - аркбутанами. Завдяки цим архітектурним деталям нині вона нагадує казковий замок: особливо своїм виступом  у вигляді вежі та міцними арками,   перекинутими через вулицю, що веде до печер. Як на мою думку, цей куточок - найбільш живописний в архітектурному ландшафті верхньої території монастиря: тут будівля ще й має терасу з гарними вигнутими сходами та чавунний балкон. Такої ж думки дотримуються і музейники, які розповідають, що саме з цього балкону мальовничими краєвидами Лаври і Дніпра частенько милувалися  не лише монахи... Тут бував, скажімо, і  Тарас Шевченко – він     неодноразово відвідував лаврську друкарню.

 

Головний вхід до музею Колишня монастирська друкарня

У першій половині ХІХ ст. будівля лаврської друкарні ще кілька разів потерпала від пожеж, після чого її щоразу відновлювали і перебудовували. Найбільший капітальний ремонт здійснено у 1851-1856 рр.: тоді до  основного корпусу зі східного боку прибудували двоповерхове приміщення, а кам'яних справ майстер С. Ковнір прикрасив споруду барочними фронтонами.    У такому вельми привабливому вигляді з характерними рисами українського бароко вона і дійшла до нашого часу, створивши гармонійний   ансамбль з іншими спорудами   Верхньої території Києво-Печерської лаври.

У внутрішньому дворі друкарні розміщено будинок словолитні (зі сходу він примикає до муру, а південний фасад виходить на вулицю, що веде з Верхньої Лаври до Нижньої). Його було збудовано дещо пізніше самої друкарні, а сучасних форм будинок набув вже після реконструкції та добудови у 1856-1862 рр.

 

Друкарські верстати другої половини XVIII - XIX ст.

Музейна експозиція

Після знайомства з історією будівель і милування навколишніми краєвидами – час завітати і до музейних залів, де розгорнута надзвичайно цікава експозиція, яка варта окремої уваги... Музей книги та друкарства  – це справжня скарбниця книжкової культури українського народу, яка налічує близько   56 тисяч одиниць збереження, що представлені безпосередньої в експозиції та зберігаються у фондах музею.

Експозиційна площа складається з трьох залів стаціонарної експозиції – 930 м² і двох виставкових – 300 м². Дві найбільші експозиційні зали, розташовані на першому поверсі, висвітлюють історію вітчизняної книги і книжкової справи від часів Київської Русі та відомого літописця Нестора – як відомо, ченцем Києво-Печерської лаври. До ХІХ ст. тут експонуються древньоруські літописи, рукописи та стародруки відомих церковних і культурно-освітніх діячів XVII-XIX ст. -  таких, наприклад, як Петро Могила, Інокентій Гізель, Іоаникій Галятовський, Йосип Тризна, Лазар Баранович, Туптало (Дмитро Ростовський), Євгеній Болховітінов.

 

В експозиційних залах музею

Велика частина експозиції відведена висвітленню діяльності Івана Федорова, з іменем якого пов’язано початок книгодрукування в Україні. Величезний інтерес у відвідувачів викликає    знаменитий «Апостол», виданий у Львові в 1574 році типографією І. Федорова. А також представленню визначної ролі Києво-Печерської, Львівської, Острозької, Унівської, Чернігівської друкарень в історії друкарства України, у справі піднесення духовного, культурного й освітнього рівня народу, його національної самосвідомості.

Справжніми раритетами серед старовинних книг є наукове видання XVII ст. під назвою «Лексикон словеноросский и имен толкование», складений видатним ученим, поетом, гравером і друкарем Памвою Бериндою. Або «Синопсис» Інокентія Гізеля, укладений 1674 року – збірка начерків вітчизняної історії з древніх часів до 70-х років XVII ст. Це видання стало справжньою подією культурного життя тієї доби, а потім перевидавалося понад 30 разів і більше 100 років було головним учбовим посібником для вітчизняних навчальних закладів. 

 

Унікальні раритети з експозиції стародруків

Відвідувачі також можуть побачити унікальні  факсимільні видання рукописних книг, зокрема  «Київських глаголичних листків» (Х ст.), «Реймського Євангелія» (ХІ ст.), «Остромирового Євангелія» (1056—1057), «Ізборника Святослава» (1073), «Повісті врем’яних літ» (1113), «Слова о полку Ігоревім» (кін. ХІІ ст.), «Пересопницького Євангелія» (1556-1561рр.), що є видатною пам’яткою української мови та високохудожнього оформлення.

Не менш цікавою сторінкою в музейній історії   є експонати, що представляють розвиток ілюстративного оформлення книжок, над яким працювали талановиті художники минулого і сучасності. Саме художнє рішення та майстерність палітурників якнайкраще демонструє унікальність таких книг: оксамитові та шкіряні палітурки, оздоблені дорогоцінним камінням, кісткою  та чеканкою по сріблу, золотою вишивкою,   емалями та бісерним гаптуванням... 

Крім давніх історичних рукописів, книг і документів,  –  на першому поверсі музею розташоване величезне зібрання експонатів, які розповідають і показують увесь процес створення книги від примітивного кустарного приладдя до складних типографських верстатів.  

Матеріали цієї  експозиції розповідають і про складну долю української книжки за обставини заборони на українську мову з боку Російської імперії кінця XVIII — початку ХХ ст. Серед експонатів - унікальні видання першої гражданської друкарні в Україні (1764р.) та Києві (1787р.), які представляють цікаві матеріали дослідження з історії України, фольклору, етнографії, з науковими працями Є. Болховітінова, М. Максимовича, О. Бодянського та ін. Також у цьому розділі  на відвідувачів чекає знайомство з Першим виданням «Енеїди» І. Котляревського (1798), з першою граматикою української мови О. Павловського (1818), з першим українським букварем «Граматкою» (1857) та першим виданням роману «Чорна рада» (1857) П. Куліша. А  ще прижиттєвими виданнями творів Г. Сковороди, Т. Шевченка, М.Вовчка, І. Франка, Л.Українки та інших класиків української художньої літератури.

Особливої уваги, кажуть працівники музею, заслуговує рідкісна книжка «Русалка Дністрова» (1837 р.), яка стала першим україномовним виданням   на західноукраїнських землях. А ще -  перші словники української мови та інші книжкові пам’ятки ХІХ ст., що презентують саме українську книгу, яка вперше почала видаватися в другій половині ХІХ ст. у друкарнях   С. Кульженка, І. Чоколова, Є. Фесенка  і була безпосередньо пов’язана з видавничою діяльністю П. Куліша, О. Пчілки, О. Бодянського, Б. Грінченка...

 

Фрагмент експозиції

Зала другого поверху знайомить з історією книги і друкарства більш пізнього періоду. Тут розміщено експозицію «Книга і друкарство XX –початку XXI ст.», що відображає історію книгодрукування в Україні та закордонних центрах української еміграції та діаспори. Провідна ідея цієї експозиції - книга і українська державність, яка представляє вплив друкованого слова на розвиток української духовності та формування державності. Тут надзвичайно широко представлені книжкові видання   XIX-XX століть з різних галузей знань і також „самвидатівські” видання та книги з автографами відомих письменників, учених, видавців, митців, суспільно-політичних і культурних діячів,   прижиттєві видання репресованих українських письменників...

Окрему увагу екскурсоводи музею звертають на   видання, що були відзначені на виставках і конкурсах книжкового мистецтва і, зокрема, удостоєні Національної премії України імені Тараса Шевченка. Вони - своєрідна гордість новітньої частини музейної колекції. Серед    перлин сучасного видавництва: видання «Україна – козацька держава» (2006 р.) і «Острозька біблія» (2007 р.) в українському перекладі, який здійснив   Р.Торконяк.

Але, як на мене, найбільшу зацікавленість і хвилю емоцій (особливо у маленьких відвідувачів) викликає окремий   розділ цієї експозиції, який має назву   «Книга – предмет матеріальної культури». Він дає  наочне уявлення про еволюцію історичних форм книги. Тут є і   пергаментний сувій, і папіруси, і священна єврейська Тора,  і глиняні таблиці   та дерев’яні дощечки, і  новітня книга в електронному вигляді,   і книга шрифтом Л. Брайля (для тих, хто втратив зір).

Представлені  тут і книжки–«велетні» і книжки-«малюки» (найменша розміром 3х4 мм) та майстерно   оздоблені подарункові видання, особливо для дітей. А нещодавно колекція музею поповнилася ще й авторською Арт-книгою, яка вперше була експонована на спеціальній виставці, що пройшла у березні цього року.

Діяльність музею

Надзвичайно пишаються працівники Музею книги і друкарства своїми двома експозиційними залами, які дозволяють виставляти ту частину музейного фондового зібрання, що знаходиться у запасниках. А ще  тут  ведеться надзвичайно активна науково-дослідницька і культурологічна робота. Крім того, що музей постійно проводить активний пошук цікавих експонатів для поповнення своєї колекції,  тут влаштовуються семінари, дискусії, конференції, творчі зустрічі та презентації, які дуже часто є відкритими для усіх шанувальників книги. Одним із найцікавіших заходів, що був ініційований і вперше проведений в музеї цього року - це „Гра у казку” і дитячий конкурс на написання „Новорічної казки”, переможці якого були оцінені фаховим журі і відзначені цікавими призами.

 

„Скрипторій”. Авторські листівки, виготовлені відвідувачами музею

Особливим досягненням свого колективу директор музею Валентина Бочковська вважає створення «Музейної папірні», де можна не лише дізнатися про історію створення паперу, цікаві факти і винаходи, а й, власне, долучитися до його виготовлення.  Співробітники музею із задоволенням проведуть для усіх бажаючих майстер-клас із виготовлення паперу ручного лиття. Або ще запросять на музейний «Скрипторій», де  навчать  опанувати навичками особливого індивідуального письма та створити свої власні ініціали. Або ще власноруч за допомогою гусячого пера чи каламу написати   текст  для авторської вітальної листівки   рідним та друзям…

Усе це якнайкраще підтверджує, що в цьому музеї здійснюються найнеймовірніші мрії, які допомагають втілити справжні чарівники, котрі працюють у київському Музеї книги  та друкарства.

Ірина ТИМОШЕНКО, журналіст.

Медіа-центр «Першого екскурсійного бюро».Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська» Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська»

Києво-Печерський історико-культурний заповідник Києво-Печерський історико-культурний заповідник

Музей історичних коштовностей України Музей історичних коштовностей України

Музей мікромініатюр Миколи Сядристого Музей мікромініатюр Миколи Сядристого

Національний музей історії України Національний музей історії України

Київський музей російського мистецтва Київський музей російського мистецтва

Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва) Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва)

«Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва) «Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва)

Національний художній музей України Національний художній музей України

Музей народної архітектури та побуту (Пирогово) Музей народної архітектури та побуту (Пирогово)

Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.» Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.»

Національний музей «Чорнобиль» Національний музей «Чорнобиль»

Національний музей літератури України Національний музей літератури України

Музей книги і друкарства України Музей книги і друкарства України

Національний музей українського народного декоративного мистецтва Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Музей голограм Музей голограм

Музей «Золоті Ворота» Музей «Золоті Ворота»

Музей «Андріївська церква» Музей «Андріївська церква»

Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя» Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя»

Національний науково-природничий музей Національний науково-природничий музей

Музей ФК «Динамо» Музей ФК «Динамо»

Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова

Музей однієї вулиці Музей однієї вулиці

Аптека-музей Аптека-музей

Міжнародний музей української вишивки Міжнародний музей української вишивки

Музей історії Михайлівського монастиря Музей історії Михайлівського монастиря

Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця» Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця»

Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска

Національний музей медицини України Національний музей медицини України

Музей Української Народної Республіки (УНР) Музей Української Народної Республіки (УНР)

Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні» Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні»

Музей радянської окупації Музей радянської окупації

Кабінет-музей В\'ячеслава Чорновола Кабінет-музей В'ячеслава Чорновола

Музей культурної спадщини Музей культурної спадщини

Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили»

Музей Шолом-Алейхема Музей Шолом-Алейхема

Меморіальний музей Валерія Лобановського Меморіальний музей Валерія Лобановського

Центральний музей Збройних сил України Центральний музей Збройних сил України

Центральний музей державної прикордонної служби України Центральний музей державної прикордонної служби України

Український центр народної культури «Музей Івана Гончара» Український центр народної культури «Музей Івана Гончара»

«Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві «Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві

Музей гетьманства Музей гетьманства

Музей авіації Музей авіації

Музей води (водно-інформаційний центр) Музей води (водно-інформаційний центр)

Музей пожежної справи Музей пожежної справи

Національний музей Т. Г. Шевченка Національний музей Т. Г. Шевченка

Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України

Педагогічний музей України Педагогічний музей України

Політехнічний музей КПІ Політехнічний музей КПІ

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці» Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці»

Київський музей О. С. Пушкіна Київський музей О. С. Пушкіна

Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського

Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського

Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини

Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана

Будинок-музей Марії Заньковецької Будинок-музей Марії Заньковецької

Музей-майстерня Івана Кавалерідзе Музей-майстерня Івана Кавалерідзе

Музей-квартира композитора В. Косенка Музей-квартира композитора В. Косенка

Музей поета Дмитра Луценка Музей поета Дмитра Луценка

Музей хліба Музей хліба

Музей головної астрономічної обсерваторії України Музей головної астрономічної обсерваторії України

Музей Київської обсерваторії Музей Київської обсерваторії

Музей іграшки Музей іграшки

Музей пошти Музей пошти

Музей телебачення Музей телебачення

Музей циркового мистецтва Музей циркового мистецтва

Музей подарунків Київської мерії Музей подарунків Київської мерії

Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування) Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування)

Національний музей бджільництва України Національний музей бджільництва України

Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)  Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)

Музей історії Святошинського району Музей історії Святошинського району

Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище» Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище»

Музей воскових фігур Музей воскових фігур

Музей історії туалету Музей історії туалету

Музей історії каналізації м. Києва Музей історії каналізації м. Києва

Музей вторсировини Музей вторсировини

Музей київського метрополітену Музей київського метрополітену

Музей української ікони «Духовні скарби України» Музей української ікони «Духовні скарби України»

Музей сучасного мистецтва Музей сучасного мистецтва

Культурно-мистецький та музейний  комплекс «Мистецький Арсенал» Культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал»

Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр» Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр»

Музей спортивной славы Украины Музей спортивной славы Украины

Археологический музей Археологический музей

Музей історії уряду України Музей історії уряду України

Музей истории Михайловского монастыря Музей истории Михайловского монастыря