Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

м. Хотин, фортеця 13 - 18 ст., церква О. Невського 19 ст., річка Дністер. Чернівецька область.
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
м. Хотин, фортеця 13 - 18 ст., церква О. Невського 19 ст., річка Дністер. Чернівецька область.
Вівторок, 17 Травня 2022

Меню

Музеї Києва > Міжнародний музей української вишивки

Запрошує Тетяна Протчева З робіт майстрині

 

У перші дні нового, 2010 року в культурному житті Києва відбулася доволі знаменна подія – в одному із найстаріших районів столиці – Дарницькому – відкрився для широкого відвідування Міжнародний музей української вишивки. Унікальність цього закладу в тому, що створила його одна майстриня української вишивки виключно на основі своїх власних робіт. Але робіт унікальних, своєрідних...

Ім’я майстрині – Протчева Тетяна Іванівна. Останнім часом її роботи знані вже не тільки в Україні, а й на міжнародних обширах. І навпаки: набутки в рукоділлі народів світу стали й творчим надбанням Тетяни Іванівни.

В музеї представлено широку палітру творів Протчевої, виконаних переважно на старовинному домотканному матеріалі, а також з використанням сучасних технологічних можливостей вишивання. Музей інтерактивний, де можна не тільки приміряти на собі вишиванки майстрині, а й самому спробувати вишивати у майстер-класі Тетяни Протчевої.


 

Тетяна Протчева

 Творець музею Тетяна ПРОТЧЕВА:

«ІДЕЙ ЗІБРАЛОСЯ НА ЦІЛИЙ МУЗЕЙ...»

Як сказав мудрець, жінка по-справжньому щаслива лише тоді, коли душевне захоплення її не переобтяжує, а дає насолоду. Хоч би скільки фізичних сил і часу воно забирало. Наша героїня по-своєму щаслива тим, що ділом своїм полонена всуціль. Тим паче що її захоплення увібрало в себе ще й домашню підтримку, родинне благословення, а на міжнародних обширах – гідно презентує Україну, наші національні надбання.

Про це розповість нам вона сама – Тетяна Протчева, майстриня художньої вишивки та, «за сумісництвом», завідувачка Деснянського районного бюро приватизації в місті Києві. Коли ж декілька років тому ми тільки-но познайомилися з нею, то знали лише те, що свою авторську розробку вишиту краватку Тетяна подарувала Президентові  України, а мер японського міста Хадзу, примірявши на виставці витвір її рук, не захотів із ним розлучатися.

Ще цікавіше було зазирнути за лаштунки цих подій і довідатися про нинішні вподобання майстрині. Зокрема, й про те, що цих уподобань назбиралося стільки, що їх цілком вистачило для відкриття повноцінного Міжнародного музею української вишивки, автором, організатором, екскурсоводом і керівником якого  стала сама Тетяна Протчева.

Але про все по порядку...

– Своїм захопленням художньою вишивкою я зобов'язана мамі. У школі вона викладала математику й вела гурток вишивання. Мої перші роботи презентувалися на шкільних виставках. Згодом хобі відійшло на другий план, бо весь вільний час забрали навчання в інституті, виховання маленького сина… Але кілька років тому мене знову й дуже сильно, наче магнітом, потягнуло до вишивки.

«Відновлюватися» почала з маленьких робіт – вишивала квіти, невеличкі композиції. Поступово перейшла до складних картин-композицій. Коли огортало натхнення, могла просидіти з голкою цілісінький ранок чи вечір. Нині частина моїх картин – удома, інші «кочують» від виставки до виставки. Згодом до них долучилося інше народне рукоділля й відтак з роками усіх робіт накопичилося стільки, що їх вистачило на цілісінький музей. Хоча сворювався він не просто заради самого музею – за ним стояла певна мета і, якщо хочете, філософія. До музею я подолала доволі серйозну й умотивовану дорогусвітобачення   довжиною у 100 років назад і навіть більше...

Екслюзивні авторські роботи – краватки чоловічі та жіночі

А спочатку, повторюю, створювала окремі вишивані картини.  І не ттільки. Маю  низку тематичних циклів. Скажімо, цикл, присвячений національним костюмам різних регіонів України. Або «Пори року», що розповідають про японську культуру. Усі роботи різні за своєю складністю, але однаково непрості. Зовсім маленька картина, що, на перший погляд, може видатися нескладною, насправді більш трудомістка, ніж та, що в декілька разів перевершує її в розмірах. Практично кожну свою роботу доповнюю натуральним декором. Якщо на картині вишито, скажімо, квіти, то під рамку додаю їхнє насіння. Коли зображена пташка на гілці дерева, то куточок роботи прикрашає невеликий шматочок кори.

Завжди працюю лише в гарному настрої, доброму гуморі. Вірю, що енергетика самопочуття передається роботам. Незважаючи на п'ятиденний робочий графік – а я очолюю Бюро приватизації Деснянського району столиці, – а також відомі кожному домашні клопоти жінки, часу для свого захоплення шукати не доводиться. Коли любою справою проймається душа, то зовсім неважко пожертвувати кількома годинами сну. Люблю вставати дуже рано – після п'ятої години. Ранкове світло благотворно впливає на очі, а навколо тихо і спокійно…

На завершальному етапі творення «Рушника єдності»
Тетяна Протчева вишивала разом з Катериною Ющенко
В Японії на Тетяну Протчеву
приміряли кімоно.
Це рукоділля коштує 120 тисяч доларів

Практично в усіх моїх роботах присутнє національне. Чи то у візерунках Волинського краю, чи в орнаменті Закарпатського. Хочеться через вишивку показати багатство української культури, ознайомити інші народи світу з національним колоритом своєї землі. Тож прагну за можливості брати участь не тільки у вітчизняних, а й у закордонних художніх виставках. Побувала в США та Японії, возила свої роботи до Великої Британії. Судячи з усього, мої вишивки там дуже сподобалися. Я теж повернулася додому, як мовиться, не з порожніми руками. Під враженням поїздки до Японії, наприклад, з'явилася колекція «Пори року».

Перша лялька
з нового творчого захоплення Тетяни

Якось захотілося поєднати на вишитому полотні минуле й сьогочасне. Мені надзвичайно подобаються наші національні візерунки. Але як використати їх в «осучаснених» роботах? Картини, серветки – все це нині не дуже актуальне. Так з'явилася небачена досі колекція чоловічих та жіночих краваток, розшитих національним орнаментом. Вишита краватка виявилась чудовим елементом ділового та класичного одягу. До речі, мій син охоче носить таку двоколірну вишиту краватку в поєднанні з чорним піджаком. Та й першу таку краватку вишила саме для нього, до його 14-річчя. Попервах він не зовсім сприйняв етнічний стиль одягу, але для годиться і щоб не образити маму, надів краватку до школи. Повернувся на крилах: «Мамо! Всі хлопці й дівчата сказали «суперово»!!! Хочуть і собі мати такі ж…». І пішло-поїхало… Була спеціальна краватка синові до випускного у школі, він одягає їх на всі студентські екзамени, бо вони неодмінно приносять удачу… Свої авторські роботи подарувала я і Президентові України, а також ще кільком відомим політикам і державним діячам України. Хоча й не знаю, чи носять вони мої краватки. Але кажуть, що відомій цінительці українського Катерині Ющенко подарунок припав до душі. Вона й сама вміє добре вишивати. Бачила це на власні очі, сидячи з пані Катериною поруч над вишивкою «Рушника єдності». Тисяча сто майстринь із різних областей України впродовж року вишивали дев’ятиметрове домоткане полотно. Столицю представляли семеро майстринь. Коли я вишила на тому рушнику декілька «своїх» листочків, то на душі в мене враз стало спокійно – така енергетика в тому рушникові. Згодом я й сама взялася організувати вишивку «Рушника єдності» нашого, Деснянського, району…

А найбільшими поціновувачами моїх краваток виявилися, хоч як дивно,.. японці. Коли я презентуючи одну зі своїх виставкових робіт мерові міста Хадзу, приміряла на ньому вишиту краватку, то подарунок йому так сподобався, що він не захотів його знімати. Інші відвідувачі японської виставки, які придбали мої роботи, в наступні дні підходили до мене знову й знову і показували фотографії – на них усі вони красувалися в українських краватках.

 

З робіт майстрині

Сталася знаменна подія в Японії і для мене. Зустрілася там із місцевою майстринею-вишивальницею. У розмовах з нею якось поділилася, що люблю хохлому та гжель і мрію покласти ці російські орнаменти на свої полотна, проте в Україні немає ниток, які б рівненько лягали й гідно відтворювали оригінал. Наступного дня японка принесла мені вузлик ниток люрексового шовку. Це був неймовірний подарунок, надзвичайно рідкісний матеріал! Але вночі на мене чекало ще одне потрясіння: прокинувшись, я раптом помітила, що на стільці щось дуже яскраво світиться. Я злякалася, але дуже швидко пересвідчилася: подаровані нитки просочені якимсь особливим складом, що світиться поночі. Таке світло не гасне і не тускніє. Це стало одним із спонукальних поштовхів вишивати ікони. Адже гріх не скористатися такою ниточкою для вишивання німбів.

Ікони мені давно подобались. Але братися до їх вишивання і не могла, і боялася водночас. Крім браку належного матеріалу, не відчувала ще в собі потрібного душевного стану. Але після японських ниточок трапилася ще одна нагода: якось оздоблювала я в національному стилі стенд для агровиставки в Ізраїлі. Після цього організатори подарували мені з сином тижневу екскурсію Святими місцями. Повернулася додому – і неначе крила виросли, неначе хтось просто штовхає мене вишивати ікони. Пішла я до Фролівського монастиря, отримала благословення на цю святу справу. Тож маю нині найкоштовнішу свою роботу – ікону, де Христос у терновому вінці: світяться образ Ісуса, його вінець і прядка волосся… Божественне диво!

 

В експозиції музею

Любов до українського орнаменту, бажання дарувати близьким і друзям подарунки підштовхнули мене до створення вишитих вітальних листівок. Картини і краватки доволі трудомісткі у своєму виконанні, вимагають чимало часу, а мені так хотілося дарувати свої роботи дедалі більшому колу друзів. Я справді дуже люблю робити подарунки, надто ж тим, хто розуміє та цінує українську культуру, її глибину та красу. Але не люблю виконувати роботи на замовлення. Простіше продати вже щось готове, але неодмінно те, що захотілося придумати і створити самій. Нізащо не візьмуся вишивати копії з фотографій чи портрети конкретних осіб. Це не моє. Вишивка – то стан душі, фантазія, творчість. А заганяти себе в рамки надзвичайно важко.

Як усі свої картини і краватки, листівки також вишиваю з використанням національних візерунків. Зберігаю їх у великому домашньому архіві, зібраному колись моєї мамою. Тепер він став мені у великій нагоді, допомагає постійно. Полегшив, прискорив, дав надзвичайно величезні можливості для творчих фантазій комп’ютер з його унікальними програмами.

Допомагають і чоловік із сином – мій тил, моя підтримка й опора. Нерідко вони самі радять, який візерунок краще використати, який колір ниток вибрати. Скажімо, моєю візиткою стало залишати на своїх готових картинах під склом голку із протягнутою крізь її вушко ниткою, а от сама ідея цього належить чоловікові. Коли я, буває, дуже-дуже захоплюся й припаду з голкою до візерунка, то обидва мої мужчини й самі не лінуються приготувати сніданок чи вечерю, прибрати в квартирі. Одне слово, мені справді пощастило, адже син і чоловік розуміють мене. Я теж розумію і ціную їхнє захоплення – обоє конструюють і майструють радіокеровані моделі літаків.

 

В експозиції музею

Це надзвичайно добре, чудово, коли в родині є взаєморозуміння і є в кожного улюблена, для душі, справа. Тож наша родина – постійна учасниця щорічних столичних фестивалів сімейної культури «Родовід», позаторік ми отримали почесне для себе звання «Сім’я року».

А нещодавно в нашій сім’ї народилася «донечка». Згодом ще одна і ще… Тепер маю вже колекцію із дванадцяти таких «донечок» – то нове творче захоплення: ляльки, одягненні в національне вбрання, характерне для того чи іншого регіону України. Так сталося, що першу вбрала в чернігівське й оздобила натуральними прикрасами тамтешнього старовинного вжитку. Невдовзі на світ Божий з’явиться наступна «донечка». Сім’я поповнюється. Творчі ідеї також.

Ідей, і справді, накопичилося стільки, що я вирішила всі їх зібрати докупи в одному своєму музеї. Назвала його міжнародним, бо, по-перше, він має нести на міжнародні обшири українську культуру, по-друге, увібрав у себе й надбання інших народів світу. Музей з першого дня свого існування став інтерактивним: кожен, хто відвідує його, має змогу не тільки познайомитися з українською народною вишивкою та іншими зразками класичного українського рукоділля, а й приміряти на собі, скажімо, вишивану сорочку, пошиту з домотканного полотна. Або старовинні коралові буси, які я сама дооздобила сучасними елементами й доповнила ними національний дівочий костюм.

Інтерактивний ще й тому, що в музеї постійно працюють мої майстр-класи з української вишивки.  Наприклад, навчаю бажаючих, як писати на домотканному полотні молитви. Я сама маю авторські молитви – сама роблю дизайн, вишиваю авторським шрифтом. Роботу майстер-класів з даної теми доповнює відповідний фон: звучить запис церковного дзвону, світяться образ Ісуса, вишитий тією самою японською ниточкою...

Словом, старалася у своєму музеї відтворити селянську хатину, приблизно, сторічної давності. У центрі експозиції – вишита карта України. Вдома маю ще одну  таку ж. Вона їздить зі мною по всіх куточках України, в кожному регіоні на ній люди лишають свій автограф - вишиваний місцевий орнамент, а в зарубіжних мандрівках я з допомогою цієї вишитої карти знайомлю світ з Україною...

Отак поступово мій маленький поки що музей розростається до міжнародних обширів. І повертає усіх бажаючих до національних джерел, національної культури в буденному житті українського народу.

Записав Володимир ТАРАСЮК , журналіст.

Медіа-центр «Першого екскурсійного бюро».

Квітень 2010.Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська» Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська»

Києво-Печерський історико-культурний заповідник Києво-Печерський історико-культурний заповідник

Музей історичних коштовностей України Музей історичних коштовностей України

Музей мікромініатюр Миколи Сядристого Музей мікромініатюр Миколи Сядристого

Національний музей історії України Національний музей історії України

Київський музей російського мистецтва Київський музей російського мистецтва

Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва) Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва)

«Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва) «Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва)

Національний художній музей України Національний художній музей України

Музей народної архітектури та побуту (Пирогово) Музей народної архітектури та побуту (Пирогово)

Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.» Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.»

Національний музей «Чорнобиль» Національний музей «Чорнобиль»

Національний музей літератури України Національний музей літератури України

Музей книги і друкарства України Музей книги і друкарства України

Національний музей українського народного декоративного мистецтва Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Музей голограм Музей голограм

Музей «Золоті Ворота» Музей «Золоті Ворота»

Музей «Андріївська церква» Музей «Андріївська церква»

Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя» Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя»

Національний науково-природничий музей Національний науково-природничий музей

Музей ФК «Динамо» Музей ФК «Динамо»

Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова

Музей однієї вулиці Музей однієї вулиці

Аптека-музей Аптека-музей

Міжнародний музей української вишивки Міжнародний музей української вишивки

Музей історії Михайлівського монастиря Музей історії Михайлівського монастиря

Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця» Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця»

Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска

Національний музей медицини України Національний музей медицини України

Музей Української Народної Республіки (УНР) Музей Української Народної Республіки (УНР)

Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні» Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні»

Музей радянської окупації Музей радянської окупації

Кабінет-музей В\'ячеслава Чорновола Кабінет-музей В'ячеслава Чорновола

Музей культурної спадщини Музей культурної спадщини

Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили»

Музей Шолом-Алейхема Музей Шолом-Алейхема

Меморіальний музей Валерія Лобановського Меморіальний музей Валерія Лобановського

Центральний музей Збройних сил України Центральний музей Збройних сил України

Центральний музей державної прикордонної служби України Центральний музей державної прикордонної служби України

Український центр народної культури «Музей Івана Гончара» Український центр народної культури «Музей Івана Гончара»

«Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві «Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві

Музей гетьманства Музей гетьманства

Музей авіації Музей авіації

Музей води (водно-інформаційний центр) Музей води (водно-інформаційний центр)

Музей пожежної справи Музей пожежної справи

Національний музей Т. Г. Шевченка Національний музей Т. Г. Шевченка

Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України

Педагогічний музей України Педагогічний музей України

Політехнічний музей КПІ Політехнічний музей КПІ

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці» Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці»

Київський музей О. С. Пушкіна Київський музей О. С. Пушкіна

Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського

Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського

Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини

Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана

Будинок-музей Марії Заньковецької Будинок-музей Марії Заньковецької

Музей-майстерня Івана Кавалерідзе Музей-майстерня Івана Кавалерідзе

Музей-квартира композитора В. Косенка Музей-квартира композитора В. Косенка

Музей поета Дмитра Луценка Музей поета Дмитра Луценка

Музей хліба Музей хліба

Музей головної астрономічної обсерваторії України Музей головної астрономічної обсерваторії України

Музей Київської обсерваторії Музей Київської обсерваторії

Музей іграшки Музей іграшки

Музей пошти Музей пошти

Музей телебачення Музей телебачення

Музей циркового мистецтва Музей циркового мистецтва

Музей подарунків Київської мерії Музей подарунків Київської мерії

Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування) Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування)

Національний музей бджільництва України Національний музей бджільництва України

Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)  Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)

Музей історії Святошинського району Музей історії Святошинського району

Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище» Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище»

Музей воскових фігур Музей воскових фігур

Музей історії туалету Музей історії туалету

Музей історії каналізації м. Києва Музей історії каналізації м. Києва

Музей вторсировини Музей вторсировини

Музей київського метрополітену Музей київського метрополітену

Музей української ікони «Духовні скарби України» Музей української ікони «Духовні скарби України»

Музей сучасного мистецтва Музей сучасного мистецтва

Культурно-мистецький та музейний  комплекс «Мистецький Арсенал» Культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал»

Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр» Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр»

Музей спортивной славы Украины Музей спортивной славы Украины

Археологический музей Археологический музей

Музей історії уряду України Музей історії уряду України

Музей истории Михайловского монастыря Музей истории Михайловского монастыря