Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Думська площа (нині Майдан Незалежності). Київ. Початок ХХ ст.
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Думська площа (нині Майдан Незалежності). Київ. Початок ХХ ст.
Вівторок, 17 Травня 2022

Меню

Музеї Києва > Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва)

Інтер'єр музею мистецтв
ім. Богдана і Варвари Ханенків

Богдан і Варвара Ханенко

 Портрет Інфанти Маргарити.
Дієго Веласкес

Адреса: м. Київ, вул. Терещенківська, 15. 

Телефон: +38 (044) 235-32-90.

Час роботи: 10:30-17:30.

Вихідні дні: понеділок, вівторок

Музей мистецтв, що носить імена видатних українських меценатів - Богдана і Варвари Ханенко (Київський музей Західного і Східного мистецтва) – найзначніша збірка європейського та азіатського закордонного мистецтва в Україні.

Центром музейного зібрання є колекція витворів мистецтва країн Західної Європи. У експозиції представлені всі періоди – середньовічне мистецтво, Ренесанс, бароко, рококо, класицизм. Перлинами колекції є єдині в Україні твори Дієго Веласкеса («Портрет інфанти Маргарити»), Джентіле Белліні («Портрет патриція»), «Мадонна з немовлям» Джованні Белліні – брата попереднього, та картина під такою ж назвою, що належить іншому італійцю – П’єро Перуджино. Є у музеї і легендарні графічні серії Гойі – «Лиха війни» та «Капрічос».

Пишається музей і творами Х. де Сурбарана, А. Ман’яско, Ф. Гварді, П. Рубенса, Пітера Брейгеля Молодшого, Я. Йорданса, Д. Тенірса, Д. Халса, Ф. Буше, Жака-Луї Давида.

У зібранні є колекція давньоєгипетських раритетів. Відділ мистецтва Сходу, що зараз вважається найбільшим в Україні, містить коштовну колекцію китайського живопису XV-ХX вв., а також японського і індійського мистецтва.

Окремий зал-капелла присвячений унікальним візантійським іконам VI-VII вв. н.е. Тут знаходяться чотири найбільш давні християнські ікони, що збереглися в Східній Європі - безцінні скарби культури світового значення.

Музей розташований в спеціально побудованому особняку (1887 р., арх. Мельцер). Основою його колекції стали збори Богдана Івановича (1849-1917) і Варвари Миколаївни (1852-1922) Ханенків, передані в 1917 р. в дар Києву. У подальші роки, за рахунок злиття приватних колекцій, зібрання музею зросло більш ніж в 13 разів. У нинішній експозиції виставлено близько 2000 експонатів.

 

ДІТЯМ: ПОДОРОЖ з Синдбадом до світу мистецтва.


Віра Іллівна Виноградова
Директор Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків
Віра ВИНОГРАДОВА:

«ВОЛОДІЄМО СПРАВЖНІМИ РАРИТЕТАМИ,
ЯКИХ НЕ МАЄ ЖОДЕН МУЗЕЙ СВІТУ»

- Мистецтво, зрозуміло, сприймається не одним, а кількома органами чуття. І передовсім – душею та очима, - ділиться з кореспондентом «Першого екскурсійного бюро» директор Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків Віра Іллівна Виноградова. - Словами сказати можна багато, але сприйняти через них – не так уже й густо. До творів образотворчого мистецтва треба просто прихордити і дивитися на них, милуватися ними.

 Саме про це й мріяли видатні київські меценати та колекціонери шедеврів світового мистецтва Богдан Іванович та Варвара Николівна Ханенки, заповідаючи рідному місту свою приватну колекцію, зібрану за понад 40 років невтомної праці, безперервних пошуків і значних матеріальних витрат. То був один із принципових пунктів заповіту Ханенків – їхня експозиція має стати основою публічного музею і бути доступною для всіх бажаючих познайомитися із шедеврами світового образотворчого мистецтва, насолодитися ними. Бо зібрання Ханенків – то як дитя: вони його випестували й пустили у світ. Вони вклали у нього душу, більшу частину свого життя. Тому цілком зрозуміле бажання меценатів: їхнє надбання не повинне розійтися по приватних кишенях, а має стати набутком киян, спільним суспільним набутком. Такий жест – благодійництво чистісінької води.

- Віро Іллівно, наскільки здійснилися заповітні мрії видатних колекціонерів-меценатів?

Приміщення Музею мистецтв
імені Богдана та Варвари Ханенків

- Подолавши доволі непростий шлях свого заснування і становлення, Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків став, урешті-решт, одним з провідних, з найцікавіших і з найкращих музеїв України, який зберігає найзначнішу колекцію зарубіжного мистецтва на теренах нашої країни.

Ще на зорі ХХ століття, на початкових кроках фундації музею, його колекція була високо поцінована в середовищі знавців та визнана кращою серед приватних збірок того часу. Завдяки праці перших науковців музею, - відомих українських вчених-мистецтвознавців Лукомського, Реріха, Макаренка, Гілярова, Зумер, - на базі колекції Ханенків було створено один з провідних музеїв зарубіжного мистецтва на території колишнього СРСР. У 20-х роках минулого століття його називали «Київським Ермітажем». Хоча не обійшлося й без ложки догтю: тривалий час, супроти волі своїх фундатиорів, він носив не їхнє ім’я, а називався просто музеєм східного та західного мистецтва. І лише 1999 року з нагоди 150-річчя від дня народження Богдана Ханенка музею повернули історичну назву, заповідану фундаторами: він знову отримав ім’я своїх засновників – Богдана та Варвари Ханенків.

Тепер його, мабуть-таки, не даремно називають ще й окрасою і гордістю української столиці, бо ж слава про нього сягнула далеко за межі нашої держави. У зібраннях музею – чимало надзвичайно чудових творів світового мистецтва, володіти ними мали б за честь найвідоміші музеї світу – такі, як, скажімо, Ермітаж чи Лувр...

У залі китайського мистецтва В експозиціях східного мистецтва

- Розкажіть про них, будь-ласка, докладніше.

- Так, володіємо справжніми раритетами, яких не має жоден музей світу, - це так звані «синайські ікони». П’ять унікальних експонатів – представників ранньої християнської ікони V-VII столітть. Свого часу, у  VIIІ столітті, тривав рух іконоборства, коли нищилися християнські ікони. А от наші зразки тієї доби дивом збереглися тоді на Синайському півострові. У ХІХ столітті в тамтешній пустелі побував   із православною місією один з монахів Києво-Печерської лаври. Він і привіз до Києва древні ікони, а вже у нашому музеї їх стали називати «синайськими» – за місцем збереження і знахідки. До речі, нещодавно вони експонувалися на грандіозній виставці у Бонні, присвяченій історії Візантії. То надзвичайно почесна місія наших експонатів, бо ж у боннській виставці брали участь найтитулованіші музеї світу.

Ми також – єдиний у Східній Європі музей, який володіє доволі великою колекцією китайського живопису, - маємо 400 робіт. То – дар Таїсії Жаспар, нашої співвітчизниці, яка мешкала у Франції, але тривалий час працювала разом з чоловіком-дипломатом у Китаї, там і зібрала дивовижну колекцію живопису.

Маємо блискуче зібрання італійського мистецтва. Судячи з усього, Богдан Ханенко більше кохався саме в ньому, бо ж італійське зібрання доволі велике. Солідне місце тут посідає колекція майоліки – у ній представлено всі школи Італії. Також серед шедеврів колекції нашого музею – перлини західноєвропейського живопису, античної та єгипетської пластики, мейсенської порцеляни, брюссельської шпалери, іранські фаянси та бронза, японська ксилографія і цуба, китайська порцеляна. Унікальними пам’ятками світового значення є всесвітньо відомі візантійські ікони VІ-VII століть. Загалом же, до складу музейного зібрання входять пам’ятки художньої культури Стародавнього світу, класичного мистецтва Європи, Близького та Середнього Сходу, Центральної та Південно-Східної Азії, Далекого Сходу. Пам’ятки колекції охоплюють історичний період від  ІV тисячоліття до нашої ери аж до ХХ століття включно.

Експозиція іранської кераміки

- Експозиція вашого музею доволі розлога у просторі та часі, різнобарвна, різнотемна, різножанрова… Вочевидь, таке розмаїте зібрання непросте для розуміння й осмислення, потребує певної підготовки?

- Авжеж, у нас трохи складна експозиція, насамперед – для дітей.   Але ж у музейну місію якраз і покладено два завдання: зберегти надбання історії і донести їх до людей. Усе це вкупі називається просвітницькою роботою. Сучасні інформаційні технології дедалі дужче підштовхують музейних працівників до більш активних і цікавих форм просвітництва. Простий, пасивний чи побіжний перегляд тієї чи іншої експозиції  великого толку вже не дасть. Тому наші погляди звернуті щонайперше до дітей та підлітків: важливо з раннього віку прищепити в них позитивне ставлення до музею як культурно-освітнього й естетичного закладу, а також бажання приходити до нього ще й ще раз. Адже пам’ять кожного з нас береже якісь приємні відчуття з дитинства – правда ж? Як вони формувалися свого часу, так вони й супроводжують нас усе життя.

Тож поряд з нашим музеєм є дитячий садок. З нього почали свого часу впроваджувати новітні просвітницькі методики. Дітки приходять до нас: дивляться, розглядають усе довкола, а ми розповідаємо, що то таке – музей, картина, скульптура… Організовуємо для них спеціальні виставки, вони ж малюють побачене. Словом, виходить своєрідне дитяче свято за участю батьків, вихователів.

Науковці музею розробили також цикл тематичних занять, які в інтерактивній формі  ілюструють шкільну програму навчання дітей. Скажімо, по музейній експозиції «Східна колекція» проводимо  для дітей молодшого та середнього шкільного віку театралізовані екскурсії «Сім подорожей Синдбада-мореплавця». Звичайно, така послуга досить дорога, адже до роботи залучаємо акторів театру-студії «Оксюморон», готуються відповідні костюми, декорації… Проте всі ці зусилля й витрати того варті, з часом вони віддячать сторицею і проростуть добром у дитячих душах.

  
 Експозиції західного мистецтва

- Кажуть, ніби й дорослі кияни полюбляють приходити «до Ханенків» на концерти…

- Наші камерні концерти західноєвропейської класичної музики -  також із розряду просвітницької діяльності. Це так звані «Музичні сезони у Ханенків» за участю професійних виконавців, а також талановитої молоді. Започатковані вони 2000 року і, справді, користуються великою популярністю.

Власне, не тільки музичну, а й доволі широку палітру інших додаткових можливостей надає своїм відвідувачам музей для кращого знайомства зі своєю багатою експозицією. Наприклад, в експозиційних залах встановлено аудіосистеми, за допомогою яких відвідувачі можуть прослухати українською та англійською мовами текст  оглядової екскурсії «Західноєвропейське мистецтво» та «Мистецтво Сходу». За бажанням гостя музей готовий забезпечити його персональним аудіогідом. Додаткову інформацію з проблематики історії, культури, мистецтва, традицій країн Сходу можна отримати у спеціально обладнаному інформаційному залі.

- Побутує такий собі міф, ніби в музейних запасниках криється значно більше, ніж виставлено в експозиціях. А що «приховують» Ханенки?

- То й справді міф. Хоча, звичайно, ми могли б виставити більше експонатів. Проте це аж ніяк не означає, що запасники лежать мертвим вантажем, не працюють. Усе, чого немає в постійних експозиціях і що більш-менш варте уваги, обов’язково показуємо на всіляких виставках. Он, скажімо, не так давно працювала у нас виставка західноєвропейського пейзажу.

Виставкова діяльність «музею Ханенків» надзвичайно активна. Систематично організовуються тимчасові тематичні експозиції не тільки з власних фондів, маємо, крім того, цілий виставковий проект «Сучасні приватні зібрання України».

Інтер'єр музею Меморіальна експозиція – «кабінет Ханенка»

- З ким співпрацюєте в цьому проекті?

- Виставкова  робота, справді, доволі динамічна і багатогранна, а тому не може варитися у власному соку одного музею. Тому продуктивно співпрацюємо як із вітчизняними колекціонерами, так і з акредитованими в Україні посольствами зарубіжних країн. Приймаємо різноманітні гостьові виставки з Італії, Японії, Ізраїлю, Польщі, Естонії, Німеччини. І навпаки: твори з колекції нашого музею систематично представляються на міжнародних виставках. Лише останнім часом – у Греції, Італії, Німеччині, Фінляндії, Великій Британії, Росії…

Поряд з цим фахівці музею регулярно беруть участь у вітчизняних та міжнародних наукових форумах, виступають з доповідями на конференціях. Подібна презентація музею – то, якщо хочете, також своєрідна виставка його експозиції.

- Наскільки активно музей опікується науково-дослідницькою діяльністю? У чому полягає її прикладне значення?

- Відповідь на це запитання заслуговує, можливо, окремої розмови – у нас є чим зацікавити і фахівців, і колекціонерів-аматорів. Проте для ілюстрації досить назвати бодай один факт: упродовж тривалого часу музей проводить щорічні науково-практичні конференції «Ханенківські читання». Коло наших наукових пошуків дедалі розширюється: від загальносуспільного визнання діяльності меценатів Ханенків, історії формування колекції музею, культурологічних досліджень – до нових атрибуцій художніх пам’яток зі збірок музею. Ведуться дослідження, пов’язані з іменами інших українських колекціонерів, діяльність яких забезпечила високий рівень існуючого музейного зібрання, - наприклад, Щавінського, Гансен, родин Репніних і Терещенків. Фахівці солідарні в тому, що значення «Ханенківських читань» полягає, насамперед, у прагненні до визнання суспільством культурних цінностей, а також у впровадженні в роботу українських музеїв сучасних методологічних принципів музейної справи. До речі, з 2002 року «Ханенківські читання» набули статусу міжнародної конференції, за їхніми результатами вже видано сім наукових збірників.

Уперше видано і презентовано нами й мемуари самого Богдана Ханенка «Спогади колекціонера» - про створення музейної колекції, якою маємо сьогодні щастя милуватися. Ця робота побачила світ торік з нагоди 160-річчя від дня народженні Богдана Івановича. Того ж таки року до 90-літнього ювілею Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків як державного закладу побачили світ і публікації, присвячені засновникам музею та історії зібрання.

- Віро Іллівно, говорячи про збереження і передачу у спадок новим поколінням унікальних мистецьких цінностей, які надбали меценати Ханенки, ви, очевидно, маєте також на увазі і їхнє фізичне збереження, догляд на шедеврами світового мистецтва?

- Авжеж. Робота з обліку, збереженню та реставрації художніх цінностей – то одне з першорядних, з найважливіших завдань музею і передбачає високу професійну кваліфікацію працівників та використання новітніх технологій. Лише протягом останніх років реставровано 80 унікальних творів західноєвропейського живопису, античного мистецтва, декоративно-ужиткового мистецтва країн Сходу. Колектив багато працює над тим, аби належно зберегти і колекцію, і саму будівлю музею, адже вона стоїть у самісінькому центрі столиці, у доволі агресивному природному середовищі, спровокованому до такої агресії примхами сучасної цивілізації. А сам музей віднесено до музейних закладів першої категорії, він працює ще і як методичний центр для музеїв художнього профілю в Україні.
Інакше кажучи, колектив Музею мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків – фаховий, професійно вишколений. Знаєте, у нас полюбляють жартувати: музейна справа – то не професія, а діагноз. Тому люди, що приходять до нас, або лишаються тут назавжди, або повертаються і йдуть з музею одразу ж. Тож колектив упродовж багатьох років стабільний, справді відданий любій справі…

Бесіду вів Володимир ТАРАСЮК, журналіст.

Медіа-центр «Першого екскурсійного бюро».

Травень 2010.Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська» Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська»

Києво-Печерський історико-культурний заповідник Києво-Печерський історико-культурний заповідник

Музей історичних коштовностей України Музей історичних коштовностей України

Музей мікромініатюр Миколи Сядристого Музей мікромініатюр Миколи Сядристого

Національний музей історії України Національний музей історії України

Київський музей російського мистецтва Київський музей російського мистецтва

Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва) Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва)

«Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва) «Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва)

Національний художній музей України Національний художній музей України

Музей народної архітектури та побуту (Пирогово) Музей народної архітектури та побуту (Пирогово)

Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.» Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.»

Національний музей «Чорнобиль» Національний музей «Чорнобиль»

Національний музей літератури України Національний музей літератури України

Музей книги і друкарства України Музей книги і друкарства України

Національний музей українського народного декоративного мистецтва Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Музей голограм Музей голограм

Музей «Золоті Ворота» Музей «Золоті Ворота»

Музей «Андріївська церква» Музей «Андріївська церква»

Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя» Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя»

Національний науково-природничий музей Національний науково-природничий музей

Музей ФК «Динамо» Музей ФК «Динамо»

Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова

Музей однієї вулиці Музей однієї вулиці

Аптека-музей Аптека-музей

Міжнародний музей української вишивки Міжнародний музей української вишивки

Музей історії Михайлівського монастиря Музей історії Михайлівського монастиря

Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця» Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця»

Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска

Національний музей медицини України Національний музей медицини України

Музей Української Народної Республіки (УНР) Музей Української Народної Республіки (УНР)

Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні» Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні»

Музей радянської окупації Музей радянської окупації

Кабінет-музей В\'ячеслава Чорновола Кабінет-музей В'ячеслава Чорновола

Музей культурної спадщини Музей культурної спадщини

Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили»

Музей Шолом-Алейхема Музей Шолом-Алейхема

Меморіальний музей Валерія Лобановського Меморіальний музей Валерія Лобановського

Центральний музей Збройних сил України Центральний музей Збройних сил України

Центральний музей державної прикордонної служби України Центральний музей державної прикордонної служби України

Український центр народної культури «Музей Івана Гончара» Український центр народної культури «Музей Івана Гончара»

«Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві «Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві

Музей гетьманства Музей гетьманства

Музей авіації Музей авіації

Музей води (водно-інформаційний центр) Музей води (водно-інформаційний центр)

Музей пожежної справи Музей пожежної справи

Національний музей Т. Г. Шевченка Національний музей Т. Г. Шевченка

Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України

Педагогічний музей України Педагогічний музей України

Політехнічний музей КПІ Політехнічний музей КПІ

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці» Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці»

Київський музей О. С. Пушкіна Київський музей О. С. Пушкіна

Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського

Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського

Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини

Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана

Будинок-музей Марії Заньковецької Будинок-музей Марії Заньковецької

Музей-майстерня Івана Кавалерідзе Музей-майстерня Івана Кавалерідзе

Музей-квартира композитора В. Косенка Музей-квартира композитора В. Косенка

Музей поета Дмитра Луценка Музей поета Дмитра Луценка

Музей хліба Музей хліба

Музей головної астрономічної обсерваторії України Музей головної астрономічної обсерваторії України

Музей Київської обсерваторії Музей Київської обсерваторії

Музей іграшки Музей іграшки

Музей пошти Музей пошти

Музей телебачення Музей телебачення

Музей циркового мистецтва Музей циркового мистецтва

Музей подарунків Київської мерії Музей подарунків Київської мерії

Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування) Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування)

Національний музей бджільництва України Національний музей бджільництва України

Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)  Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)

Музей історії Святошинського району Музей історії Святошинського району

Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище» Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище»

Музей воскових фігур Музей воскових фігур

Музей історії туалету Музей історії туалету

Музей історії каналізації м. Києва Музей історії каналізації м. Києва

Музей вторсировини Музей вторсировини

Музей київського метрополітену Музей київського метрополітену

Музей української ікони «Духовні скарби України» Музей української ікони «Духовні скарби України»

Музей сучасного мистецтва Музей сучасного мистецтва

Культурно-мистецький та музейний  комплекс «Мистецький Арсенал» Культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал»

Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр» Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр»

Музей спортивной славы Украины Музей спортивной славы Украины

Археологический музей Археологический музей

Музей історії уряду України Музей історії уряду України

Музей истории Михайловского монастыря Музей истории Михайловского монастыря