Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Загальний вид на Лавру. Початок ХХ ст. Київ
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Загальний вид на Лавру. Початок ХХ ст. Київ
Вівторок, 17 Травня 2022

Меню

Музеї Києва > Музей-майстерня Івана Кавалерідзе

 

     
 
Адреса: м. Київ, вул. Андріївський узвіз, 21.
Телефон: +38 (044) 425-33-97.
Час роботи: 10:00-17:00.
Вихідні дні: понеділок.

Він був генієм. Український Мікеланджело - так називають Івана Кавалерідзе. Один з найвидатніших українських Майстрів - з великої літери - минулого століття - він, як і належить таланту такого рівня, був особою неоднозначною, філософом у творчості, мислителем від мистецтва. Вже сам факт настільки різноманітних талантів - скульптор, кінорежисер, драматург - говорить про рівень даного йому таланту, і про метафоричний, епічний рівень осмислення Іваном Кавалерідзе реальності. Його фільми називають «пластичними» - термін цілком скульптурний, а образи, які творив Кавалерідзе - то кубічно чіткі і кутасті, то рвані й такі, що ніби піднімаються з глибини каменю - видають гарячу душу автора, його «думку серцем» при створенні кожного твору. 
 
Іван Кавалерідзе (1887-1978) майже сторіччя прожив на українській землі. Син грузинського селянина, чиї предки були привезені на цю землю з Кавказу і прикріплені до землі, він з кров'ю ввібрав тягу до свободи. І тому прийняв революцію, побачивши в ній джерело творчого натхнення. Він надихався ідеями революційного пробудження українського народу, але відтворив метафору пробудження так, що ордтоксальна комуністична машина від мистецтва не могла її «переварити». Вже перші монументи Кавалерідзе - пам'ятник Шевченку в Ромнах і Артему в Святогірську викликали звинувачення у формалізмі. Але Кавалерідзе тих років увійшов в історію найвидатнішим українським скульптором-кубістом. Створені ним пам'ятки до цих пір стоять в українських містах, розповідаючи про епоху пошуків і боротьби скульптурних течій. Пам'ятників 1920-х в Україні збереглося взагалі небагато - і тим цінніше для нас авторство Івана Кавалерідзе. 
 
Його приваблювали образи Шевченка, Сковороди і Прометея. У Києві його творча діяльність тривала 67 років - від пам'ятника княгині Ользі (1911) до монумента Григорію Сковороді (1978). А посмертним визнанням майстерності Кавалерідзе став пам'ятник Ярославу Мудрому (1997), в основу якого покладено камерна статуетка князя, створена в 1959 році. 
 
В кінці 1920-х років Іван Петрович задумав кінотрилогію про боротьбу українського народу за незалежність. Ідеї Шевченка, закладені в поемі «Гайдамаки», надихнули Кавалерідзе на створення кінофільму «Злива» (1929). Далі епічне втілення творчість Шевченка-революціонера знайшло у фільмах «Коліївщина» (1933) і «Прометей» (1935). А були ще «Перекоп» (1930), «Наталка Полтавка» (1936), «Запорожець за Дунаєм» (1938). Ці екранізації класики Іваном Кавалерідзе стали видатним внеском в українське кіно, позначили його революційно-романтичну, епічну лінію. «Прометей», в якому режисер змалював сцену розгрому горцями царських військ, кавказькому вождю усіх народів не сподобався - він побачив в ньому кавказький же сепаратизм. Але не репресував майстра. У 1941 р. Кавалерідзе залишився працювати в окупованому Києві: німці дуже хотіли отримати докази лояльності вже всесвітньо відомого на той момент Кавалерідзе - не вийшло. Після війни творчість Івана Петровича на довгі роки потрапила під заборону. Але знову позначилася популярність Кавалерідзе - його не заарештували, хоча і таврували як «посібника». І, тим не менш, він продовжував працювати - і доля подарувала другий зліт йому таланту: вже у вельми похилому віці, в 78 років (!) Іван Кавалерідзе виявляє в собі талант прозаїка - створює драматичні твори «Вотанів меч», «Перекоп», «Григорій і Параскева», «Перша борозна». 
 
Музей великого українця з грузинської прізвищем створений на Андріївському узвозі в 1993 році. У ньому зберігаються моделі та проекти художника - першого в Україні пам'ятника Шевченку в Ромнах (1918) Григорію Сковороді в селі Лохвиці (1926), численні оригінали його станкових скульптур, рідкісні прижиттєві фотографії, рукописи сценаріїв, архівні матеріали, відеокасети з фільмами Кавалерідзе, книги та видання про нього. Функціонує творча майстерня, яка зняла кілька фільмів про художника, допомагає втілювати в життя його нездійснені задуми. 
 
Видеозал та галерея «В домі Івана Кавалерідзе» популяризує кращих діячів національного мистецтва та обдаровану молодь. Музей-майстерня Кавалерідзе - сьогодні один з найвідоміших мистецьких об'єктів на Андріївському узвозі, в якому постійно проводяться художні виставки. Біля музею - маленький сад, в якому виставлено кілька робіт скульптора, які не вмістилися в музейних стінах, зокрема, оригінал першого монумента - княгині Ользі, на жаль, обезголовлений більшовиками.
 

 Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська» Національний історико-культурний заповідник «Софія Київська»

Києво-Печерський історико-культурний заповідник Києво-Печерський історико-культурний заповідник

Музей історичних коштовностей України Музей історичних коштовностей України

Музей мікромініатюр Миколи Сядристого Музей мікромініатюр Миколи Сядристого

Національний музей історії України Національний музей історії України

Київський музей російського мистецтва Київський музей російського мистецтва

Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва) Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків (Київський музей Західного та Східного мистецтва)

«Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва) «Шоколадний будиночок» (філія Київського музею російського мистецтва)

Національний художній музей України Національний художній музей України

Музей народної архітектури та побуту (Пирогово) Музей народної архітектури та побуту (Пирогово)

Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.» Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.»

Національний музей «Чорнобиль» Національний музей «Чорнобиль»

Національний музей літератури України Національний музей літератури України

Музей книги і друкарства України Музей книги і друкарства України

Національний музей українського народного декоративного мистецтва Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Музей голограм Музей голограм

Музей «Золоті Ворота» Музей «Золоті Ворота»

Музей «Андріївська церква» Музей «Андріївська церква»

Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя» Музей «Кирилівська церква – пам’ятка архітектури XII сторіччя»

Національний науково-природничий музей Національний науково-природничий музей

Музей ФК «Динамо» Музей ФК «Динамо»

Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова Київський меморіальний будинок-музей Михайла Булгакова

Музей однієї вулиці Музей однієї вулиці

Аптека-музей Аптека-музей

Міжнародний музей української вишивки Міжнародний музей української вишивки

Музей історії Михайлівського монастиря Музей історії Михайлівського монастиря

Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця» Історико-архітектурна пам’ятка-музей «Київська фортеця»

Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска Меморіальний музей академіка медицини М. Стражеска

Національний музей медицини України Національний музей медицини України

Музей Української Народної Республіки (УНР) Музей Української Народної Республіки (УНР)

Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні» Національний музей «Меморіал пам’яти жертв голодоморів в Україні»

Музей радянської окупації Музей радянської окупації

Кабінет-музей В\'ячеслава Чорновола Кабінет-музей В'ячеслава Чорновола

Музей культурної спадщини Музей культурної спадщини

Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили»

Музей Шолом-Алейхема Музей Шолом-Алейхема

Меморіальний музей Валерія Лобановського Меморіальний музей Валерія Лобановського

Центральний музей Збройних сил України Центральний музей Збройних сил України

Центральний музей державної прикордонної служби України Центральний музей державної прикордонної служби України

Український центр народної культури «Музей Івана Гончара» Український центр народної культури «Музей Івана Гончара»

«Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві «Мамаєва Слобода» - козацький куточок у Києві

Музей гетьманства Музей гетьманства

Музей авіації Музей авіації

Музей води (водно-інформаційний центр) Музей води (водно-інформаційний центр)

Музей пожежної справи Музей пожежної справи

Національний музей Т. Г. Шевченка Національний музей Т. Г. Шевченка

Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України

Педагогічний музей України Педагогічний музей України

Політехнічний музей КПІ Політехнічний музей КПІ

Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка в Києві

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці» Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка «Хата на Пріорці»

Київський музей О. С. Пушкіна Київський музей О. С. Пушкіна

Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського

Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського Музей видатних діячів української культури - Лесі Українки, Михайла Старицького, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського

Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини Київський літературно-меморіальний музей-квартира П.Тичини

Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана Літературно-меморіальний музей-квартира М. Бажана

Будинок-музей Марії Заньковецької Будинок-музей Марії Заньковецької

Музей-майстерня Івана Кавалерідзе Музей-майстерня Івана Кавалерідзе

Музей-квартира композитора В. Косенка Музей-квартира композитора В. Косенка

Музей поета Дмитра Луценка Музей поета Дмитра Луценка

Музей хліба Музей хліба

Музей головної астрономічної обсерваторії України Музей головної астрономічної обсерваторії України

Музей Київської обсерваторії Музей Київської обсерваторії

Музей іграшки Музей іграшки

Музей пошти Музей пошти

Музей телебачення Музей телебачення

Музей циркового мистецтва Музей циркового мистецтва

Музей подарунків Київської мерії Музей подарунків Київської мерії

Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування) Музей Магдебурзького права (Музей історії київського самоврядування)

Національний музей бджільництва України Національний музей бджільництва України

Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)  Музей істории київскої благодійності (будинок Петра Першого)

Музей історії Святошинського району Музей історії Святошинського району

Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище» Державний історико-меморіальний заповідник «Лук’янівське кладовище»

Музей воскових фігур Музей воскових фігур

Музей історії туалету Музей історії туалету

Музей історії каналізації м. Києва Музей історії каналізації м. Києва

Музей вторсировини Музей вторсировини

Музей київського метрополітену Музей київського метрополітену

Музей української ікони «Духовні скарби України» Музей української ікони «Духовні скарби України»

Музей сучасного мистецтва Музей сучасного мистецтва

Культурно-мистецький та музейний  комплекс «Мистецький Арсенал» Культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал»

Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр» Центр сучасного мистецтва «Пінчук Арт Центр»

Музей спортивной славы Украины Музей спортивной славы Украины

Археологический музей Археологический музей

Музей історії уряду України Музей історії уряду України

Музей истории Михайловского монастыря Музей истории Михайловского монастыря