Олена та Віктор Пінчук
Antony Gormley Blind Light
Арт-центр
Адреса: Київ, вул. Червоноармійська (В. Васильківська), 1/3-2, Блок А, Бессарабський квартал
Телефон: +38 (044) 590-08-58; +38 (044) 490-48-06
Час роботи: вівторок - неділя, з 12.00 до 21.00
Один з найвідоміших у світі брендів української столиці. Найбільший центр сучасного мистецтва в країні. Виставки в «Пінчук Арт Центрі» найчастіше провокативні, але саме тому популярність його зростає з кожним роком. Деміен Херст, Такаші Муракамі, Елтон Джон, Пол МакКартні, Джеф Кунс - ось лише неповний перелік культових діячів сучасного мистецтва, чиї виставки вже відбулися в залах, розташованих всередині старовинного міського кварталу, де «Пінчук Арт Центр» розміщується з 2006 року.
Віктор Пінчук, головний меценат проекту, є однією з найвідоміших за кордоном фігур українського бізнесу. Причому відомої, багато в чому, саме завдяки його арт-центру та контактами зі світовими зірками музики, поп-арту, фотографії. Не в останню чергу, завдяки виставкам у Центрі Пінчука України стала ближчою і зрозумілішою для закордонного туриста.
Робота центру ведеться за наступними напрямками: колекціонування, виставки, проекти, комунікація, освіта, публікації, дослідження. Інтернаціональний, глобалізований проект єдиного простору сучасного мистецтва поєднується в концепції арт-центру з яскраво вираженою національною презентацією. Атмосфері культурної взаємодії старовини й сьогодення сприяє саме розташування «Пінчук Арт Центру» в старовинному ансамблі Бессарабського кварталу на однойменній площі. Квартал, що довгий час стояв у запустінні, був на початку ХХІ століття відреставрований за проектом французького архітектора Ф. Кіамбаретто. Кіамбаретто розробив концепцію внутрішньої перебудови кварталу, нібито змінивши саму логіку тутешньої архітектури: на зовні невеликій території знаходиться шестиповерховий простір, частково підземний, частково вписаний в існуючі кордони символічно збереженої колишньої забудови та стилізованої під старовину забудови сучасної.
Виставкові зали «Пінчук Арт Центру» розташовані на чотирьох поверхах. На 6-му поверсі - зал video-lounge та кафе. Тут же знаходиться адміністративна частина. Загальна площа арт-центру складає понад 3000 кв. м. З боку вулиці Великій Васильківській збережений зовнішній фасад одного з перших в Києві прибуткових будинків - пам'ятки архітектури та історії початку ХХ століття. У ньому до еміграції з Російської Імперії жив відомий єврейський письменник Шолом-Алейхем (1859-1916), і на території кварталу знаходиться музей письменника, який існував ще в оригінальній будівлі.
На відкриття нових виставок сюди завжди шикуються черги. Здавалося б, уявити в нашому прагматичному й метушливому світі черги за мистецтвом складно, але кияни та гості столиці з самого відкриття комплексу показують саме такий приклад. Зручний графік роботи виставок (з 12.00 до 21.00), і, що важливо, вільний вхід дають чудову можливість для знайомства з кращими зразками творчості сучасних художників.
Серед найважливіших арт-проектів, які були презентовані в стінах «Пінчук Арт Центру», потрібно відзначити наступні: «Вік Муніс: Експертиза» - персональну виставку бразильського художника Віка Муніса; «Око підсвідомості» - виставку фотографій 24 сучасних фотографів з колекції сера Елтона Джона; «REFLECTION» - виставка провідних художників сучасності, включаючи Деміена Херста, Джефа Кунса, Такаші Муракамі, Ентоні Гормлі, Сергія Браткова, «Пол МакКартні. Живопис» - виставку картин сера Пола МакКартні; «РЕКВІЄМ» - найбільшу ретроспективу найдорожчого художника сучасності, британця Деміена Херста.
Навесні 2008 року в арт-центрі було створено спеціальний простір для проведення виставок молодих митців. За цей час були показані проекти «Pastime Paradise» Кристини Соломухи (Франція-Україна), «Художня карта Східної Європи» групи IRWIN (Словенія), «Мистецтво як подарунок» групи «Р.Е.П.» (Україна), «Мрійники» групи «SOSka» (Україна), персональна виставка Кейто Сугіури (Японія).
У 2007 році «Пінчук Арт Центр» офіційно представив Україну на 52-ій Міжнародній виставці сучасного мистецтва (Венеціанська Бієнале). Український павільйон у Палаццо Пападополі (Palazzo Papadopoli) став одним з трьох головних феноменів Венеціанської Бієнале, за версією віце-прем'єра й міністра культури Італії Франческо Рутеллі. У 2009 році успіх Україні був закріплений вже на 53-му Бієнале у Венеції.
Сучасне мистецтво - багатопланове, сінтезаторське, комбіноване - ламає кордони між традиційними жанрами, говорить вголос про самі складні проблеми людини та людства. Платформою для вираження українськими й закордонними митцями свого ставлення до світу і є «Пінчук Арт Центр».
Центр сучасного мистецтва "Пінчук Арт Центр"
Демієн Хьорст