![]() |
![]() |
![]() |
Собор парзької богоматері | В приміщенні Київського академічного театру ляльок | ПАЦУНОВ Валерій Петрович, художній керівник театру |
Адреса: вул. Грушевського, 1а - у приміщенні Академічного театра ляльок
Телефон: +38044 501-85-95
Сайт http://zoloti-vorota.kiev.ua/
Театр був створений в 1980 році як Театр Поезії, проте ім'я «Золоті ворота» отримав на честь давньоруського пам'ятника архітектури, в якому через кілька років після відкриття здійснив резонансну постановку однойменного спектаклю. Так, вперше у вітчизняній театральній практиці, мистецтво театру було успішно пов’язане з мистецтвом історичної архітектури.
Головною концепцією «Золотих Воріт» є принцип «метафоричної режисури» - естетичного осмислення драматургії, який розробляється головним режисером театру, заслуженим діячем мистецтв України, професором Валерієм Пацуновим. За визначенням Пацунова, метафорична режисура є «з'єднанням видовищності, пластичності, поетичності й музичності з образною сценографією і високою акторською майстерністю». Сам автор концепції так визначає свою базову ідею в книзі «Театральна вертикаль»: «Метафора - це Перлина мистецтва, вибух Пізнання, проникнення в суть явищ, трансплантація в Дух людини».
Колектив «Золотих воріт» багато разів займав почесні місця на всеукраїнських, всесоюзних і міжнародних театральних фестивалях. За театром закріпилася репутація одного з кращих камерних театрів світу. На самому престижному в світі Единбурзькому міжнародному фестивалі «Золоті ворота» удостоєні найвищого рейтингу - 5 зірок.
Прикрасами театральної палітри як України, так і Європи стали вистави «Кров і попіл» Ю. Марцинкявічюса, «Моцарт і Сальєрі» О. Пушкіна, «Маруся Чурай» Л. Костенко, «Калігула» А. Камю, «Убівець» за Ф. Достоєвським, «Еврідіка» Ж. Ануя, «Король вмирає» Е. Йонеско, «Собор Паризької Богоматері» В. Гюго.
Трупа театру поповнюється по ангажементной системі кращими акторами столиці України. У різні роки в спектаклях «Золотих Воріт» грали народні артисти України Костянтин Степанков, Ніна Матвієнко, Анатолій Паламаренко, Анатолій Решетніков; заслужені артисти України Олексій Вертинський, Лариса Руснак, Тетяна Шелига;популярні актори театру і кіно Дмитро Лаленков, Антон Мухарський, Римма Зюбіна, Ірина Мельник та багато інших.
Нині у виставах театру зайняті актори майже всіх київських театрів і кіно. Серед них - народні артисти України Валерій Шептекіта, Володимир Нечипоренко, Тетяна Стебловська; заслужені артисти України Борис Харитонов, Юрій Муравицький, Микола Олійник, Юрій Самсонов, Юрій Борисьонок; лауреати міжнародних фестивалів Віктор Кошевенко, Тамара Морозова, Микола Бондар, Леся Тишковська. Серед молодих артистів трупи виділяються Світлана Савельєва, Юлія Овчиннікова, Катерина Савенкова, Денис Серна.
При цьому, за всю свою історію театр «Золоті Ворота» ніколи не мав власної сцени. Тому, можливо, він більш відомий за кордоном, де дуже часто буває з гастролями,ніж в Україні.Однак з 2006 року колектив театру отримав право проведення спектаклів в одному з кращих в Європі театральному приміщень - на двох сценах Київського академічного театру ляльок.
Окремої розповіді заслуговує беззмінний керівник театру Валерій Пацунов - особистість, відома у світових театральних колах.
Режисерський стиль і теоретичні ідеї Пацунова формувалися під безпосереднім впливом великих колег - Георгія Товстоногова, Юрія Любимова, Анатолія Ефроса, Єжи Гротовського. Апробацію свого самобутнього творчого стилю Валерій Пацунов ще в юні роки пройшов на сцені Київського театру на Липках, створивши там спектаклі, що мали широкий резонанс серед глядачів та театральної еліти. І тільки сформувавши свою творчу платформу, режисер прийняв пропозицію про створення принципово нового за стилістикою театру.
Валерій Пацунов є також педагогом, автором численних науково-методичних праць з теорії режисури та майстерності актора, автором книги «Театральна вертикаль», яка завоювала в 2004 році першу премію на Всеукраїнському конкурсі «Мистецтво книги України». У цьому літературному творі В.Пацунов, вперше в історії театрознавства, зробив спробу дослідження феномену театральної метафорістікі ХХ століття на базі творчості геніїв поетичної режисури Гордона Крега, Всеволода Мейєрхольда, Леся Курбаса, Пітера Брука, Юрія Любимова, Роберта Стуруа, Еймунтаса Някрошуса,Романа Віктюка та інших, спираючись при цьому на власний успішний досвід практичної театральної метафорістікі.
Дуже радимо відвідати цей чудовий театр, де в основі осмислення і представлення реальності лежить Її Величність Метафора.
![]() |
![]() |
![]() |
БОМЖ-ІЛЛЮЗІОН | Убивец | Евридика |